Apel do żołnierzy Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej

W każdym momencie możecie zostać wysłani (niektórych z was już wysłano) na wojnę z Ukrainą.
Putin, jako zwierzchnik sił zbrojnych, doskonale wie, że angażując Siły Zbrojne do działań bojowych na wschodzie Ukrainy postępuje nielegalnie. Nie otrzymał mandatu do prowadzenia wojny, nie uzyskał zgody Rady Federacji na użycie Sił Zbrojnych za granicą.
Właśnie walczycie w mundurach bez dystynkcji, używając sprzętu pozbawionego wojskowych oznaczeń.
Właśnie dlatego on kłamie, że trafiliście do obwodów Ługańskiego i donieckiego przez przypadek.
Właśnie dlatego waszych towarzyszy z 76 dywizji Wojsk Powietrznodesantowych, Leonida Kiczatkina i Aleksandra Osiłowa, pochowano na pskowskim cmentarzu po kryjomu, a ich krewni są zastraszani, że jeśli powiedzą prawdę zostaną bez zasiłków.
Właśnie dlatego, że wasz udział w tej wojnie jest sprzeczny z prawem, wy i wasi krewni nie macie żadnych praw.
Putin i dowódcy wyrzekną się was w dowolnej chwili. Powiedzą, że oni was na wojnę nie posyłali, a krewni nigdy nie poznają prawdy w przypadku, jeśli coś się wam stanie.

Przysięgaliście bronić Ojczyzny przed wrogami, a nie walczyć z bratnim, prawosławny ukraińskim narodem.
Wojna z Ukrainą jest zbrodnią niepodlegającą przedawnieniu. Ta wojna jest na rękę wrogom Rosji. To nie wasza wojna. To nie nasza wojna. To wojna Putina o utrzymanie władzy i pieniędzy. To wojna jego kolegów-miliarderów Rotenberga, Timczenko, Jakunina o zwiększenie swego bogactwa.
Pamiętajcie – walczycie i giniecie za nich, a nie za Rosję.

Borys Niemcow, polityk, współprzewodniczący partii RPR-Parnas, członek ruchu „Solidarność”
29 sierpnia 2014

Tłum. z jęz. rosyjskiego: Katarzyna Chimiak