Apel do władz Republiki Greckiej i Republiki Cypryjskiej

Komitet Obywatelski Solidarności z Ukrainą apeluje do władz Republiki Greckiej i Republiki Cypryjskiej o rozpoczęcie procesu ratyfikacji Umowy o stowarzyszeniu pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą, która została podpisana przez szefów państw i rządów UE i prezydenta Ukrainy w czerwcu 2014 r., w trakcie trwania greckiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Dla większości Ukraińców Umowa stowarzyszeniowa ma symboliczne znaczenie i jest swoistym punktem zwrotnym, z którym Ukraińcy wiążą stopniowe odejście od postsowieckiego układu klanowego i korupcyjnego do funkcjonowania zgodnie z europejskimi standardami demokracji.

Podczas Szczytu Partnerstwa Wschodniego w listopadzie 2013 r. w Wilnie przez podpisanie Umowy stowarzyszeniowej pomiędzy Brukselą a Kijowem miał się zakończyć pierwszy ważny etap zbliżenia Ukrainy do Unii Europejskiej i jej standardów. Jednak rządzące wówczas ukraińskie władze oszukały własny naród, odmawiając w ostatniej chwili podpisania tego bardzo ważnego dokumentu, kierując się przy tym partykularnymi interesami pozostania u władzy.

Ukraińcy nie pogodzili się z kłamstwem i wyszli na główny plac w Kijowie, by wyrazić swój stanowczy sprzeciw, co w konsekwencji doprowadziło do wydarzeń, które wejdą do światowej historii jako Euromajdan czy Rewolucja Godności.

W ciągu kilku zimowych miesięcy Ukraińcy ofiarnie walczyli o powrót na europejską drogę rozwoju i osiągnęli swój cel, ale bardzo wysokim kosztem – życiem ponad stu protestujących. Po raz pierwszy we współczesnej historii pod sztandarami Unii Europejskiej ludzie ginęli za Europę, solidarność europejską, demokratyczne wartości, ludzką godność i wolność słowa.

Dziś naród ukraiński w trudnym okresie swojej historii – konfliktu zbrojnego z Rosją o zachowanie integralności terytorialnej swojego państwa – oczekuje na zrozumienie i wsparcie całej Europy, wszystkich bez wyjątku państw UE.

Ukraina zasługuje na solidarność i oczekuje tej solidarności, tak jak dzisiaj oczekuje jej Grecja będąc w trudnej sytuacji. Szybka ratyfikacja Umowy o stowarzyszeniu przez wszystkie kraje UE jest spełnieniem obietnicy, którą złożyły one Ukrainie, czyli ratyfikować dokument w przyspieszonym tempie. To otworzy drogę dla Kijowa na dalsze zbliżenie z Europą i będzie hołdem dla setek ofiar ukraińskiego Majdanu, którzy oddali życie dla lepszej przyszłości swojego narodu w wielkiej europejskiej rodzinie.