Polacy na Ukrainie: Majdan jest „koniecznością”!

Dawid Wildstein (niezalezna.pl | 06.02.2014)

W polskiej prasie bardzo często pojawia się opis Majdanu na Ukrainie, w którym demonstracje antyjanukowyczowe przedstawiane są jako zagrożenie dla Polaków na Ukrainie. Postanowiliśmy się więc spytać mieszkających na Ukrainie Polaków, ludzi związanych z polskimi organizacjami na Ukrainie, mieszkańcami Kresów. Okazuje się, że popierają oni Majdan, oraz widzą w nim szansę dla naszych rodaków żyjących na Ukrainie. Jak stwierdza Franciszek Miciński, prezes Związku Polaków Ukrainy ChmielnicczyznyPopieramy Majdan i ludzi, którzy tam protestują. Sami co tydzień wysyłamy autobus darów i dla nich. Sami też mamy dyżury na Majdanie”. W podobnym tonie wypowiada się Antoni Stefanowicz, prezes Związku Polaków Ukrainy z KijowaPolacy mieszkający na Ukrainie nie boją się Majdanu i popierają go w miarę możliwości. Oczywiście jako organizacja nie możemy włączać się aktywnie w polityczne spory takie jak Majdan. Ale jestem pewny, że jeśli demokracja zwycięży, to będzie to dobre dla wszystkich mieszkańców Ukrainy, w tym Polaków”.

Cały tekst można przeczytać tutaj.