Zbiórka rzeczy dla poszkodowanych w wyniku konfliktu na Ukrainie

Społeczność CHLEBEM I SOLĄ we współpracy ze Związkiem Ukraińców w Polsce oraz z KOSzU zorganizowali zbiórkę rzeczy dla poszkodowanych w wyniku konfliktu na Ukrainie. W niedzielę transport dotarł do odbiorców. Krótkie sprawozdanie można przeczytać na portalu FB.

Pomóżmy najbardziej potrzebującym rodzinom z Kamionki, poszkodowanym w wyniku wydarzeń na wschodniej Ukrainie!

Dlaczego Kamionka?
W rejonie tym przebywa obecnie kilkadziesiąt rodzin przesiedlonych tymczasowo ze wschodniej Ukrainy, głównie z Obwodów Donieckiego i Ługańskiego. Nie dociera do nich prawie żadna zorganizowana pomoc, a brakuje podstawowych środków do życia. Wsparcia potrzebują też najbiedniejsze rodziny ofiar i uczestników akcji antyterrorystycznej (ATO).
Nasz kolega Sasza pochodzi z Kamionki i poprosił nas o pomoc w zorganizowaniu zbiórki. Jest on w stałym kontakcie z lokalną społecznością, oraz administracją powiatową, której zadaniem jest koordynacja pomocy rodzinom uczestników ATO i uchodźcom wewnętrznym.
Na miejscu działa również bardzo aktywnie pani Krystyna, związana z parafią katolicką w Kamionce. To dzięki jej ogromnemu zaangażowaniu udało się stworzyć listę 56 najbardziej potrzebujących rodzin z dokładnymi informacjami, jakich rzeczy potrzebują i w jakich rozmiarach.

Jak pomóc?
Ponieważ znamy dokładną listę potrzebnych rzeczy, nie będziemy przeprowadzać typowej zbiórki odzieży, lecz chcielibyśmy prosić Was o pomoc i zaangażować w przygotowanie gotowych paczek, adresowanych do konkretnych rodzin. Dzięki temu będziemy w stanie najszybciej i najskuteczniej pomóc potrzebującym.
Każdy z Was może wybrać jedną rodzinę z listy i samodzielnie lub z pomocą znajomych skompletować paczkę. Jeśli przyniesiecie ją do Planu B, my dopilnujemy żeby trafiła pod wskazany adres.
Poza ubraniami wymienionymi w liście, w zasadzie wszyscy potrzebują koców, artykułów kuchennych (garnki, patelnie) i oczywiście suchego prowiantu o długim terminie ważności (bez słoików!). Rodzinom z dziećmi na pewno można wysłać przybory szkolne (kredki, flamastry, zeszyty itp.)
Możecie według własnego uznania dorzucić coś z tych rzeczy do każdej paczki – na pewno się przydadzą.
Bardzo prosimy o pakowanie tylko rzeczy w dobrym stanie i czystych!

Listę rodzin zamieszczamy na stronie wydarzenia na FB. Zostaliśmy poproszeniu, żeby ze względów bezpieczeństwa nie zamieszczać pełnych nazwisk ani żadnych adresów.
Jeśli wybierzecie już rodzinę, dla której chcecie przygotować paczkę napiszcie do nas maila z wybranym z listy numerem porządkowym w temacie wiadomości i z nr telefonu w treści, żebyśmy mogli w razie potrzeby się z Wami skontaktować i na bieżąco odznaczać na liście już zarezerwowane numery.
Może się zdarzyć, że w tym samym czasie do jednej rodziny zgłosi się kilka osób, dlatego zanim zaczniecie kompletować paczkę, prosimy zaczekać, aż potwierdzimy rezerwację. W ten sposób unikniemy bałaganu.

Prosimy pisać tylko na adres dlaukrainy@gmail.com
Bardzo prosimy Was o pomoc!

Otrzymane od Was paczki będziemy na bieżąco wysyłać potrzebującym.
Czas jest istotny, bo robi się bardzo zimno!
Prosimy Was też bardzo o udostępnianie tego wydarzenia i zapraszanie znajomych!
Z góry bardzo dziękujemy!