Aktualności KOSzU

Podpisz petycję o zamknięcie nieba nad Ukrainą

PetitionPodpisz petycję o zamknięcie nieba nad Ukrainą:
Dzisiaj wzywamy Szanownego pana Premiera oraz cały Rząd RP do odwagi na forum międzynarodowym i przekonania sojuszników do podjęcia odważnej decyzji – Zamknięcia Nieba nad Ukrainą.
Tylko to uchroni ukraińskie miasta i wsie od ataków bombowych i rakietowych. Tylko zwycięstwo Ukrainy w tej wojnie uchroni Polskę i polskie niebo od śmiercionośnych rakiet i samolotów raszystów Putina.
W imię ocalenia niewinnych ludzi, w imię pokoju w Ukrainie i Polsce, krzyczymy razem z całą Ukrainą – ZAMKNIJCIE NIEBO NAD UKRAINĄ! Bądźcie odważni jak ukraińscy żołnierze a zwycięstwo będzie naszym wspólnym dziełem. …

Spotkanie Komitetu 1 marca 2022 r.

Na spotkaniu 1 marca 2022 r. podsumowaliśmy działania członków Komitetu i sekretariatu. Podjęto decyzję dołączenia jako organizacji wspierających Fundację „Nasz Wybór”, Fundację Uniters oraz Klub Inteligencji Katolickiej. Członkami Komitetu zostali Olga Chrebor, Anna Dąbrowska, Przemysław Fenrych, Ewa Figel, Natalia Gmurkowska, Mirosława Keryk, Piotr Kołodziej, Jacek Królikowski, Jacek Michałowski oraz Ludwika Wujec.

Kolejne spotkanie zaplanowano na piątek, 4 marca godzina 18:00.

Oświadczenie Komitetu Obywatelskiego Solidarności z Ukrainą, Warszawa, 25 lutego 2022 r.

W obliczu rosyjskiej agresji reaktywuje swe działania Komitet Obywatelski Solidarności z Ukrainą, powołany do życia na początku 2014 roku, w czasie ukraińskiej Rewolucji Godności. Komitet i wszyscy jego członkowie zgodnie potępiają haniebny atak na Ukrainę, będący w istocie kontynuacją działań prowadzonych przez Rosję od 2014 roku i trwającej od tego czasu okupacji ukraińskich ziem i wojny. 

Komitet wyraża głęboką solidarność z narodem ukraińskim. Od władz Polski i innych państw demokratycznego świata, a także instytucji europejskich i organizacji międzynarodowych oczekujemy stanowczych i konkretnych działań zmierzających do zatrzymania agresji, która stanowi realne zagrożenie nie tylko dla Ukrainy, ale także dla Polski i całej Europy. 

Komitat zwraca się do społeczeństwa polskiego o gesty solidarności i udzielenie konkretnego wsparcia Ukrainie i Ukraińcom, tak walczącym w obronie kraju, jak i cierpiącym z powodu wojny. Doceniamy i wyrażamy pełne wsparcie dla działań podejmowanych już teraz przez polskie władze państwowe – rządowe i samorządowe oraz organizacje pozarządowe i inicjatywy obywatelskie. Zdajemy sobie sprawę, że w obliczu rosyjskiej agresji doświadczenie, jakie ma wiele z tych organizacji może okazać się bezcenne, dlatego apelujemy do władz państwowych o wykorzystanie tego potencjału i bezzwłoczne przekazanie organizacjom pozarządowym środków służących pomocy i wsparciu Ukraińców, tak na terenie Ukrainy, jak i naszego kraju. 

Komitet Obywatelski Solidarności z Ukrainą

 

Reaktywacja Komitetu Obywatelskiego Solidarności z Ukrainą

Na zebraniu 24 lutego 2022 r. reaktywowaliśmy działania Komitetu Obywatelskiego Solidarności z Ukrainą. 

  • Na funkcję Sekretarza Komitetu powołano Krzysztofa Stanowskiego (sekretariat@solidarnosczukraina.pl)
  • Podjęto decyzję otwarcia procedury zgłaszania nowych członków Komitetu oraz organizacji wspierających wraz z deklaracjami dotyczącymi form wsparcia działalności Komitetu. Kandydatury z uzasadnieniem proszę zgłaszać na adres sekretariat@solidarnosczukraina.pl 
  • Rozpoczęto procedurę tworzenia sekcji i sformułowano zadania dla sekcji.
  • Upoważniono sekretarza do sformowania Sekretariatu.


Kontakt:
email: sekretariat@solidarnosczukraina.pl
messenger: @solidarnosczukrainaPL

Protest "Jesteśmy z Ukrainą!" i "Nie zgadzamy się na wojnę!"

W niedzielę 20 lutego 2022 r. Komitet Obywatelski Solidarności z Ukrainą wraz ze Związkiem Ukraińców w Polsce, Fundacją Nasz Wybór, Ukraińskim Domem w Warszawie, Fundacją Edukacyjną Jacka Kuronia i Płast Polska współorganizował protest przeciwko rosyjskiej agresji.
W czasie protestu odczytano Apel o solidarność z Ukrainą i powstrzymanie agresji Rosji Razem powiedzmy: „Jesteśmy z Ukrainą!” i „Nie zgadzamy się na wojnę!” podpisany przez ponad .

W 2014 roku Rosja rozpoczęła wojnę hybrydową z Ukrainą, okupując ukraiński Krym i rozniecając wojenną pożogę na Donbasie. Ta wojna spowodowała już ponad czternaście tysięcy ofiar i wypędziła z domów półtora miliona ludzi, destabilizując ukraińskie państwo. Była to odpowiedź Putina na ukraińską Rewolucję Godności, na niezgodę milionów mieszkańców Ukrainy, którzy wyszli na ulice swoich miast, walcząc o prawo do samostanowienia, demokrację i europejskie wartości.
W koncepcie rosyjskich przywódców jest miejsce tylko dla ludzi zniewolonych, upokorzonych i uległych! Dlatego Rosja podeptała traktaty międzynarodowe i swoje własne zobowiązania, a dzisiaj szantażuje Ukrainę i świat, grożąc kolejną inwazją i okupacją Ukrainy, która mimo wielu przeciwieństw wdraża trudne reformy włączające kraj do europejskiej wspólnoty.
Rosyjski plan służy realizacji imperialnych ambicji Putina, ma doprowadzić do zrujnowania dotychczasowego porządku międzynarodowego. W Europie ma panować chaos. Wówczas Moskwa będzie spokojnie prowadziła swoją egoistyczną politykę.
Coraz większa liczba międzynarodowych analityków zwraca uwagę, jak bardzo dzisiejsza polityka Putina przypomina strategię Hitlera z 1938 r., która doprowadziła do układu w Monachium, rozbioru Czechosłowacji, a rok później do wybuchu II wojny światowej!
Jeśli dzisiaj zgodzimy się na okupację Ukrainy przez Rosję, nie będziemy musieli długo czekać na kolejne agresje i roszczenia. Broniąc i wspierając Wolną Ukrainę, bronimy własny europejski dom! Rosja ubezwłasnowolniła już Wolną Białoruś i uczyniła z niej poligon dla wcielania własnej imperialnej ideologii. To przedsmak tego, co stanie się z nami, kiedy uznamy, że to Putin będzie dyktował nam swoje prawa. Nie możemy udawać, że nas to nie dotknie!
Obecna sytuacja pokazuje, że jedyną gwarancją bezpieczeństwa i stabilizacji w regionie jest członkostwo Ukrainy w NATO i Unii Europejskiej. Również o to walczyli i za to ginęli bohaterowie Rewolucji Godności. Tego domagają się obywatele Ukrainy dzisiaj. Tego, w imię pokoju i bezpieczeństwa w regionie, domagamy się także my! Wzywamy wszystkie narody Europy, wszystkie rządy państw członkowskich Unii Europejskiej i NATO do jak najszybszego rozszerzenia strefy bezpieczeństwa europejskiego na Ukrainę, Mołdawię i Gruzję. Wzywamy do realnego wsparcia Wolnej Białorusi. Tylko to powstrzyma rosyjskich imperialistów przed wdrażaniem swoich planów!
Wzywamy rządy całego świata – użyjcie wszelkich środków, aby nie dopuścić do realizacji destrukcyjnej polityki Putina oraz zachować integralność terytorialną i niepodległość Ukrainy!
Bądźmy wszyscy, Polacy, Europejczycy, solidarni z Ukrainą! Powstrzymajmy Putina! Powiedzmy stanowcze „nie!” destrukcji demokratycznego świata, zasady nienaruszalności granic i praw obywateli i państw do samostanowienia!
Sygnatariusze:
Agnieszka Arnold, Adam Balcer, Bogumiła Berdychowska, Justyna Białowąs, Małgorzata Bielecka-Hołda, Adam Bodnar, Martyna i Włodzimierz Bogaczyk, Halina Bortnowska, Jarosław Chołodecki, Iza Chruślińska, Przemysław Czapliński, Anna Dąbrowska, Tomasz Dostatni OPRoman DrozdAnna EngelkingPrzemysław FenrychEwa FigelWładysław FrasyniukBeata FudalejGrzegorz GaudenKonstanty GebertLucyna GebertAgnieszka GlińskaIrena G. GrossHanka GrupińskaIgor HałagidaOla HnatiukBożena Iwaszkiewicz-WronikowskaKrystyna JandaWitold KlausJacek KleyffMichał KlingerMaja KomorowskaAgnieszka KorytkowskaMarta KovalSergiusz KowalskiKrzysztof KrólMarcin KulaDanuta KurońJarosław KurskiAgnieszka Lipska-OnyszkiewiczMagdalena ŁazarkiewiczBarbara MalakAndrzej MencwelJacek MichałowskiAdam MichnikJerzy OnuchWojciech OnyszkiewiczJan OrdyńskiMaja OstaszewskaAdam OstolskiGrzegorz PacElżbieta Petrajtis-O`NeillMarta PetrusewiczBartosz PiechowiczKrzysztof PodemskiPiotr PogorzelskiPaweł ProkopDanuta PrzywaraTomasz RakowskiJerzy RejtAndrzej RomanowskiAnka i Wilhelm SasnalowieAdam SauerMariusz SawaSławomir SierakowskiMirosław SkórkaAnna RosnerAndrzej RosnerPaweł SmoleńskiEugeniusz SmolarAndrzej SokołowskiKrzysztof SokołowskiGrażyna StaniszewskaBarbara i Krzysztof StanowscyJerzy StępieńTomasz StryjekRafał R. SuszekJarosław SyrnykMałgorzata SzejnertAndrzej SzeptyckiKrzysztof ŚrodaMagdalena ŚrodaJoanna Tokarska-BakirMaria TopczewskaBarbara ToruńczykMirosław TryczykMagdalena TulliPiotr TymaNedim UseinovMarek WilczyńskiRafał WnukMichał WojcieszczukAnna Wolff-PowęskaLudwika WujecKrystyna Zachwatowicz-WajdaMariusz ZajączkowskiPaweł ZbierskiMaria Zmarz-Koczanowicz
oraz:

Facebook aktualności

Okładka dla Komitet Obywatelski Solidarności z Ukrainą
5,199

wspieramy prodemokratyczne przemiany,o jakie obywatele Ukrainy walczyli oraz niesiemy pomoc represjonowanym za przekonania polityczne

18 maja – Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa Tatarów Krymskich Zobacz więcejZobacz mniej
View on Facebook