Apel do tych przywódców UE i USA, którzy ciągle mogą działać!

Od już prawie trzech miesięcy ukraińskie społeczeństwo broni swoich praw do wolności, demokracji i godności. Dzisiaj ta walka znów spowodowała rozlew krwi. Rządzący reżim wzmacnia represje. Napięcie sięgnęło zenitu. Możliwy jest nowy, jeszcze silniejszy wybuch ludzkiego gniewu. Konsekwencje mogą być nieprzewidywalne.

W tych okolicznościach „polityka nieinterwencji” UE i USA jawi się jako oczywista zdrada, zwłaszcza w świetle nacisku politycznego ze strony Rosji, ekonomicznego szantażu i bezpośredniego zaangażowania najemników do walki przeciwko narodowi ukraińskiemu.

Wasze rządy przyjęły wszystkie słuszne deklaracje. Wasi politycy wygłaszają ładne oświadczenia. Ale dla naszych władz i dla Kremla są to puste dźwięki. Oni rozumieją tylko język siły i prawdziwych działań.

Wasza bezczynność w tych okolicznościach rozwiązuje im ręce. Oni nie pójdą na kompromis. Oni będą dalej torturować Ukraińców.

A może jednak to i wasz cel?

Dlaczego nie wprowadzicie, wreszcie, sankcji przeciwko tym, którzy wydali rozkaz do bicia studentów, do przyjęcia dyktatorskich ustaw, do strzelania do pokojowych demonstrantów, do ścigania i torturowania tych, którzy występują na rzecz wartości europejskich na Ukrainie.

A może wyznajecie już inne wartości?

A może osiągnęliście już tajne porozumienia z Moskwą o protektoracie nad Ukrainą? Jeśli tak, musicie wiedzieć: to się nie stanie. Zamiast tego będziecie mieć nowe źródło zagrożenia w Europie, w porównaniu z którym była Jugosławia to pomniejszy problem. Nawet nie wyobrażacie sobie, do czego zdolni są Ukraińcy!

W takim wariancie możliwe są dwa rezultaty: prawdziwy upadek europejskiego marzenia i nowe przerażające Euroazjatyckie Imperium, które w końcu was połknie.

Obudźcie się! Pomyślcie o waszych moralnych zobowiązaniach wobec społeczeństwa ukraińskiego w czasie rosyjskiego ludobójstwa – Hołodomoru lat 1932–1933, gdy wasi w pełni świadomi przodkowie milczeli; o zobowiązaniach wobec milionów ukraińskich ofiar drugiej wojny światowej, gdy dwaj tyrani dwukrotnie podpalili ukraińską ziemię, ale  wasi politycy „jakoś” zapomnieli osądzić i ukarać komunizmu; pomyślcie o apelach waszych polityków z końca lat 1980-tych o pozostanie w nowym Rosyjskim Imperium; o waszej niechęci do przeciwdziałania aktualnym zagrożeniom ze wschodu.

Czy czujecie się z tym komfortowo?

Ukraińcy nie będą dłużej milczeć. Powiemy wam prawdę, jakkolwiek gorzka by ona nie była. Może to obudzi wasze śpiące sumienie.

Wasze działania lub brak działań pokażą: czy macie prawdziwe wartości, o które jesteście gotowi walczyć, czy tylko blefujecie i nie kierujecie się moralnością.

Jaka jest teraz cena „europejskiego marzenia”? A może trzeba o to zapytać Kreml?

Może teraz zrozumiecie, że czas działać!

 


 

Tłum. z jęz. angielskiego: Katarzyna Chimiak

Tekst oryginalny: http://blogs.pravda.com.ua/authors/ogrysko/5303b71c8c810/

(18 lutego 2014 o godz. 21:40 czasu kijowskiego)