Apel do władz Ukrainy i Autonomicznej Republiki Krym w sprawie łamania praw człowieka na Krymie

9 marca 2014 roku na dworcu kolejowym w Symferopolu nieznani zamaskowani sprawcy z wstążkami św. Jerzego na rękawach porwali dwóch obywateli Ukrainy: lidera Centrum Współpracy Biznesowej i Kulturalnej „Ukraiński Dom” Andrija Szczekuna i przewodniczącego kuratorium ukraińskiego gimnazjum w Sewastopolu Anatolija Kowalskiego.

11 marca 2014 r. w Symferopolu działacz społeczny Mychaił Wdowczenko zaginął, gdy wracał do domu z wiecu antywojennego. Kilka dni później media podały, że przedstawiający się jako przewodniczący rady ministrów Autonomicznej Republiki Krym Sergiej Aksjonow oświadczył, iż Szczekun i Kowalski zostali zatrzymani przez „przedstawicieli krymskich służb specjalnych”.

Miejsce pobytu i stan zdrowia wszystkich zaginionych pozostają nieznane. Nasze szczególne zaniepokojenie budzi brak informacji o losie Andrija Szczekuna,  ponieważ potrzebna jest mu pomoc medyczna. Nieudzielenie mu tej pomocy na czas może mieć fatalne konsekwencje.

Prawo międzynarodowe uznaje porywanie ludzi za ciężkie naruszenie praw człowieka.

W związku z tym apelujemy do władz Ukrainy, jak również struktur podających się za lokalne władze Autonomicznej Republiki Krym o doprowadzenie do niezwłocznego uwolnienia porwanych Andrija Szczekuna, Anatolija Kowalskiego i innych obywateli Ukrainy i o zapewnienie im niezbędnej pomocy medycznej.

Apelujemy o zagwarantowanie przestrzegania praw człowieka na Półwyspie Krymskim.
 

Taras Woźniak, redaktor naczelny czasopisma „Ji”
Julia Tyszczenko, Ukraińskie Niezależne Centrum Studiów Politycznych (UNCPD)
Andrij Iwanec

i inni

Podpisy ciągle są zbierane


Tłum. z jęz. rosyjskiego: Katarzyna Chimiak

Apel w języku rosyjskim: ОБРАЩЕНИЕ о нарушениях прав человека в Крыму