Modlitwa za Ukrainę

W rocznicę tragicznych wydarzeń w Kijowie, kiedy na Majdanie zginęło ponad stu demonstrantów, w Warszawie odbędą się dwa powiązane ze sobą wydarzenia religijne.

We wtorek, 17 lutego, w kościele oo. Dominikanów o godz. 18.00 odprawiona zostanie Msza Św., po której (o godz. 19.30) nastąpi otwarcie wystawy ikon „Modlitwa za Ukrainę” powstałych na międzynarodowym plenerze malarskim w Kijowie. Po wystawie ikony trafią  do szpitali, w których leczono rannych z Majdanu. W czasie uroczystości głos zabierze abp Hilarion, biskup Wołynia, przedstawiciel Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego.
W niedzielę, 22 lutego, o godz. 18.00 w cerkwi greckokatolickiej oo. Bazylianów odprawiona zostanie Msza św., a po niej odbędzie się ekumeniczna modlitwa za poległych na Ukrainie i w intencji pokoju, nawiązująca do podobnego spotkania sprzed roku.
Otwarcie wystawy – wtorek, 17 lutego 2015
Kościół oo. Dominikanów, ul. Freta 10

18:00 Msza św. o Miłosierdzie Boże dla Ukrainy
Oprawa muzyczna – utwory z kompozycji „Missa de Misericordia” w wykonaniu połączonych chórów środowisk dominikańskich pod dyrekcją Pawła Bębenka.

19:30 Przemówienie abp Hilariona
– Panichida – prawosławna modlitwa za zmarłych
– Modlitwa o braterstwo między narodami polskim i ukraińskim
– Otwarcie wystawy
Wystawa składa się z prac uczestników Międzynarodowego Pleneru Ikonograficznego „Miłosierdzie w Ikonie”, który odbył się w Kijowie w dn. 24.11.2014 – 01.12.2014. Organizatorem pleneru był o. Siergiej Dimitriev, wicedyrektor Wydziału Pomocy Społecznej i Charytatywnej Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego. Ideą pleneru było spotkanie i wspólna praca malarzy ikon w klasztorze św. Michała Archanioła, który rok wcześniej odegrał kluczową rolę w dramatycznych protestach na kijowskim Majdanie. Po zakończeniu wystawy ikony zostaną przekazane do szpitali, w których byli leczeni ranni z Majdanu, a obecnie ranni ze wschodu Ukrainy. W czasie otwarcia orędzie w imieniu Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego wygłosi arcybiskup Hilarion, zwierzchnik Eparchii Równieńskiej na Wołyniu, Dyrektor Departamentu Stosunków Zewnętrznych UCP PK. W wystąpieniu tym abp Hilarion odniesie się nie tylko do aktualnej sytuacji na Ukrainie i  stosunków między Polakami a Ukraińcami, ale także do tragicznych wydarzeń, które wydarzyły się w czasie II Wojny Światowej i głęboko naznaczyły relacje między naszymi narodami, co stanowi o wadze orędzia zwierzchnika wołyńskiej diecezji.
Wystawę objęli swoim patronatem: ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca i ambasador RP w Kijowie Henryk Litwin.
Wystawie błogosławią: Wielce Błogosławiony Patriarcha Filaret, zwierzchnik Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego i Jego Eminencja abp Kazimierz kardynał Nycz, Metropolita Warszawski.

 

Modlitwa ekumeniczna – niedziela, 22 lutego 2015
Cerkiew greckokatolicka, ul. Miodowa 16.
18:00 Msza Święta
19.15 Modlitwa ekumeniczna za ofiary tragicznych wydarzeń na Ukrainie i w intencji pokoju.
Modlitwa ekumeniczna w cerkwi greckokatolickiej oo. Bazylianów, gromadzącej ukraińską społeczność Warszawy, nawiązuje do podobnego modlitewnego spotkania, jakie miało miejsce rok temu. Wzięła w nim wówczas udział Małżonka Prezydenta RP, p. Anna Komorowska, Szef Kancelarii Prezydenta p. Jacek Michałowski, a obok duchownych różnych wyznań chrześcijańskich obecni byli przedstawiciele innych wspólnot religijnych. Po roku sytuacja na Ukrainie pozostaje dramatyczna, do zabitych na Majdanie dołączyli polegli w toczącym się  tam konflikcie zbrojnym, który przyniósł  rzeszom ludzi głód, nędzę i wygnał ich z własnych domów.
Ukraina nadal potrzebuje naszej modlitwy!


Organizatorzy wystawy: Ks. Sergiej Dmitriev (Fundacja „Elios – Milist”, Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Kijowskiego); Pracownia Ikon św. Łazarza
oraz Studium Chrześcijańskiego Wschodu; Klub Inteligencji Katolickiej
Współpraca: Komitet Obywatelski Solidarności z Ukrainą; Związek Ukraińców w Polsce; Fundacja „Nasz Wybór”