Oświadczenie rosyjskich pisarzy Charkowa

1 marca Rada Federacji Rosyjskiej poparła wniosek prezydenta Federacji Rosyjskiej o podjęcie szeroko zakrojonych działań w celu obrony Rosjan na Ukrainie, łącznie z wprowadzeniem na jej terytorium rosyjskich wojsk. Tego samego dnia w głównych ośrodkach wschodu Ukrainy odbyły się inspirowane przez władze miejskie prorosyjskie wiece. W Charkowie uczestnicy wiecu, wśród nich przywiezieni w autobusach na rosyjskich numerach rejestracyjnych (zob. http://www.mediaport.ua/shturm-obladministracii-v-harkove), szturmem zajęli budynek administracji obwodowej, w którym znajdowali się zwolennicy Euromajdanu i pobili ich. Znany pisarz Serhij Żadan trafił do szpitala z rozciętą głową, wstrząsem mózgu i podejrzeniem złamania nosa. Następnie przybyły z Moskwy obywatel Rosji wspiął się na szczyt budynku administracji obwodowej i zatknął na nim rosyjską flagę. 

Według oficjalnej wersji decyzja Rady Federacji umotywowana była faktem licznych doniesień o ograniczaniu praw Rosjan żyjących na Ukrainie. Jeśli to prawda, doniesienia te powinny one zostać podane do publicznej wiadomości i dokładnie przeanalizowane.

My, rosyjscy pisarze Charkowa chcemy, aby usłyszano nasz głos: zarówno w naszych miejscach pracy, jak i poza nimi możemy swobodnie komunikować się po rosyjsku, również z ukraińskimi kolegami. Dyskutowane obecnie kwestie językowe czy też narodowościowe w żadnym wypadku nie mogą być powodem do wojennej interwencji.

My, rosyjscy pisarze Charkowa i obywatele Ukrainy nie potrzebujemy, aby bronili nas żołnierze innego państwa. Nie życzymy sobie, aby inne państwo, zasłaniając się retoryką o obronie naszych interesów, wprowadzało swoje wojska na teren naszego miasta i kraju i narażało na niebezpieczeństwo życie naszych krewnych i przyjaciół. Jedyne, czego potrzebujemy, to pokój i spokojne życie. Realne zagrożenie dla tych wartości stwarza decyzja Rady Federacji Rosyjskiej oraz inwazja militarna.

Anastasija Afanasjewa, laureatka «Rosyjskiej nagrody» i nagrody «Literaturrentgen», finalista konkursu o nagrodę «Debiut»

Dmitrij Debjulin, poeta, pisarz

Elen Donskaja, pisarz, pedagog

Inna Zacharowa, poeta, obrońca praw człowieka

Andriej Кlitow, pisarz

Swetłana Klitow, pisarz

Władysław Kolczigin, poeta

Aleksandr Koczarjan, poeta

Andriej Krasnjaścich, соредактор czasopisma literackiego «Sojuz Pisat’elej», finalista konkursu o Nagrodę Andrieja Bełowo, nagrody «Nonkonformizm», im. О. Henry’ego i im. Daniiła Charmsa, nominowany do «Rosyjskiej nagrody»

Aleksandra Mkrtczjan, nominowany do «Rosyjskiej nagrody»

Kiriłł Howikow, poeta

Sergiej Pankratow, pisarz

Oleg Petrow, poeta, pisarz

Andriej Piczachczi, pisarz, artysta

Irina Skaczko, poeta, dziennikarz

Jurij Sołomko, finalista konkursu o nagrodę «Literaturrentgen», nominowany do nagrody «Debiut» i «Rosyjskiej nagrody»

Tatjana Położij, poeta

Jurij Caplin, redaktor czasopisma literackiego «Sojuz Pisat’elej», laureat republikańskiego festiwalu sztuki «Bohaterowie kultury – 2002»

Swetłana Szewczuk, pisarz

Wiktor Szepelew, pisarz, programista

Władimir Jas’kow, poeta, tłumacz

 


Tłum. z jęz. rosyjskiego: Katarzyna Chimiak

Tekst oryginalny: http://polit.ru/news/2014/03/02/kharkiv/