Nie dajmy sie skłócić – тобто разом в майбутнє. Podpisz petycję / підписати петицію

My, niżej podpisani, apelujemy do Polaków i Ukraińców, aby nie ulegali jakimkolwiek prowokacjom i próbom podsycania wrogości między naszymi narodami i społeczeństwami. Potępiamy wszelkie formy niszczenia pomników polskich na Ukrainie i ukraińskich w Polsce.
Nie dajmy się znowu skłócić. Tyle razy w naszej historii dochodziło do konfliktów podsycanych z zewnątrz przez siły wrogie Polsce i Ukrainie (co potwierdzają kolejne świadectwa). Kończyło się to dramatem narodów i śmiercią wielu niewinnych ludzi.
Dlatego z zadowoleniem przyjmujemy decyzję o powołaniu przez Instytuty Pamięci Narodowej obu naszych państw wspólnej komisji historycznej, a także postanowienie Zgromadzenia Parlamentarnego Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy o powołaniu zespołu, który przygotuje deklarację pojednania Narodów Polskiego i Ukraińskiego.
Chcemy otwartej dyskusji o trudnej przeszłości, aby pojednać się w prawdzie w imię braterskiej współpracy, biorąc pod uwagę europejskie wartości: współpracę w miejsce walki między narodami; tolerancję i zrozumienie w miejsce szowinizmu. Aby już bez obciążeń móc współpracować i razem wpływać na bieg spraw w Europie.
Polskę i Ukrainę łączy historia, doświadczenie braku niepodległości i własnego państwa oraz ciężki czas represji obcych hegemonów. Mamy podobną kulturę i język. Chcemy budować przyszłość w oparciu suwerenność naszych państw, demokrację i rządy prawa. O taką szansę walczyli Polacy w 1980r, rozpoczynając wprowadzanie ich w życie w 1989 i o to też chodziło Ukraińcom, gdy proklamowali niepodległość w 1991r, wyszli na Majdan Niepodległości w 2004 i gdy przelewali krew na EuroMajdanie w roku ubiegłym.
Oba nasze narody i społeczeństwa są wręcz skazane na współpracę teraz i w przyszłości dla dobra i bezpieczeństwa naszych państw i Europy. To konieczność i wielkie wyzwanie.

Niech żyje Polska! Niech żyje Ukraina!

 Ми, що нижче підписались, звертаємося до усіх із закликом не піддаватися на жодні провокації та протидіяти спробам розпалювання ворожості між нашими націями й суспільствами. Ми засуджуємо усілякі форми осквернення пам’ятників українцям і полякам.

       Не дозволимо посварити нас знову. Неодноразово в нашій історії траплялися конфлікти, розпалювані ззовні силами, ворожими Польщі та Україні. Ці конфлікти закінчувались драматично для наших націй і призводили до смертей багатьох невинних людей.

         Тому ми радо вітаємо рішення про створення Інститутами Національної Пам’яті обох наших держав спільної історичної комісії, а також рішення Парламентів Республіки Польщі та України про створення спільного комітету, який підготує декларацію про примирення польської та української націй.

       Ми прагнемо до відвертої дискусії про важке минуле, щоби примиритися довкола істини в ім’я братської співпраці, беручи до уваги європейські цінності: співробітництво замість боротьби між націями; терпимість і розуміння замість шовінізму, щоби без тягаря минулого могли співпрацювати і разом впливати на хід подій у Європі.

         Польщу та Україну об’єднує історія, адже в минулому ми зазнали досвіду втрати незалежності та власної державності, пережили важкі часи репресій з боку володарів-чужинців. Наші культури й мови близькі навзаєм. Ми прагнемо будувати майбутнє, засноване на принципах суверенності наших держав, демократії та верховенства закону. Саме за цей шанс боролися поляки в 1980 р., а відтак розпочали втілювати його в 1989 р. Про те ж саме мріяли українці, коли проголошували в 1991 р. незалежність, коли виходили в 2004 р. на Майдан Незалежності та коли минулого року проливали свою кров на Майдані.

         Обидва наші народи та суспільства просто приречені на співпрацю тепер і в майбутньому на благо і задля безпеки наших держав і Європи. Це необхідність і великий виклик.

 

Слава Україні! Нехай живе Польща!




  1. Jerzy Buzek, b. premier, poseł PO do Parlamentu Europejskiego od 2004 r., przewodniczący PE 2009–2011, Polska
  2. Małgorzata Kidawa-Błońska, posłanka PO, Marszałek Sejmu RP
  3. Володимир Гройсман, Голова Верховної Ради України
  4. Elżbieta Radziszewska, posłanka PO, wicemarszałek Sejmu RP, współprzewodnicząca Zgromadzenia Parlamentarnego Polska – Ukraina
  5. Marek Kuchciński, poseł PiS, wicemarszałek Sejmu RP
  6. Jerzy Wenderlich, poseł SLD, wicemarszałek Sejmu RP
  7. Wanda Nowicka, posłanka niezrzeszona, wicemarszałek Sejmu RP
  8. Оксана Іванівна Сироїд, wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy, współprzewodnicząca Zgromadzenia Parlamentarnego Polska – Ukraina
  9. Jan Wyrowiński, poseł PO na Sejm RP, senator, wicemarszałek Senatu RP
  10. Grażyna Staniszewska, Komitet Obywatelski Solidarności z Ukrainą, b. posłanka, senator, poseł UW do Parlamentu Europejskiego 2004–2009
  11. Piotr Tyma, Prezes Związku Ukraińców w Polsce
  12. Krzysztof Stanowski, Fundacja Solidarności Międzynarodowej, b. wiceminister edukacji i spraw zagranicznych
  13. Andrzej Urbanik, Komitet Obywatelski Solidarności z Ukrainą
  14. Martyna Bogaczyk, Fundacja Edukacja dla Demokracji
  15. Dariusz Rosati ekonomista, b. minister spraw zagranicznych, poseł na Sejm RP i poseł SLD do Parlamentu Europejskiego 2004–2009 oraz z ramienia PO od 2014r.
  16. Bogdan Zdrojewski, b. senator, poseł na Sejm RP, b. minister kultury, poseł PO do Parlamentu Europejskiego od 2014
  17. Michał Boni, b. wiceminister pracy, b. minister administracji i cyfryzacji, poseł PO do Parlamentu Europejskiego od 2014
  18. Julia Maria Koszewska, Komitet Obywatelski Solidarności z Ukrainą
  19. Izabella Chruślińska, Fundacja Solidarności Międzynarodowej
  20. Michał Laszczkowski, Fundacja Dziedzictwa Kulturowego
  21. Adam Sauer, Poland-Canada Democracy Support Program
  22. Jan Piekło, Fundacja PAUCI
  23. Jolanta Kurska, Fundacja im. Bronisława Geremka
  24. Olga Popowycz, Fundacja „Nasz Wybór”
  25. Mariola Abkowicz, Związek Karaimów Polskich
  26. Piotr Kadlcik
  27. Yehoshua Ellis, rabin
  28. Monika Krawczyk, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego
  29. Magdalena Łazarkiewicz, reżyserka

    podpisz petycję>>
    pozostałe podpisy>>

  30. Володимир Михайлович В’ятрович, Голова Українського інституту національної пам’яті
  31. Андрій Степанович Павлишин, журналіст, громадський діяч, історик та перекладач
  32. Софія Романівна Федина, голова Світової Федерації Українських Лемківських Об’єднань
  33. Paweł Zalewski, b. poseł na Sejm, poseł PO do Parlamentu Europejskiego 2009–2014
  34. Konrad Szymański, prawnik, b.poseł PiS do Parlamentu Europejskiego 2004–2014
  35. Jarosław Wałęsa, poseł na Sejm RP 2005–2014, poseł PO do Parlamentu Europejskiego od 2014
  36. Jan Olbrycht, b. marszałek woj. śląskiego, poseł PO do Parlamentu Europejskiego od 2014
  37. Julia Pitera, posłanka na Sejm RP, poseł PO do Parlamentu Europejskiego od 2014
  38. Adam Szejnfeld, poseł na Sejm RP, poseł PO do Parlamentu Europejskiego od 2014
  39. Marek Plura, b. poseł na Sejm RP, poseł PO do Parlamentu Europejskiego od 2014
  40. Krzysztof Hetman, b. wiceminister rolnictwa, b. marszałek woj. lubelskiego, poseł PO do Parlamentu Europejskiego od 2014
  41. Bogdan Wenta, piłkarz ręczny, selekcjoner reprezentacji Polski, poseł PO do Parlamentu Europejskiego od 2014
  42. Witold Waszczykowski, b. wiceminister spraw zagranicznych, poseł PiS
  43. Maciej Łopiński Łopiński, poseł PiS na Sejm RP
  44. Piotr Naimski, poseł PiS, b. wiceminister gospodarki
  45. Adam Lipiński, poseł PiS
  46. Ryszard Terlecki, poseł PiS
  47. Rafał Grupiński, poseł, przewodniczący Klubu Parlamentarnego PO
  48. Kazimierz Płocke, poseł PO, wiceminister rolnictwa
  49. Janusz Cichoń, poseł PO, wiceminister finansów
  50. Elżbieta Achinger, posłanka PO
  51. Mirosława Nykiel, posłanka PO
  52. Paweł Papke, poseł PO
  53. Miron Sycz, poseł PO
  54. Roman Kaczor, poseł
  55. Ryszard Górecki, senator PO
  56. Marek Konopka, senator PO
  57. Kazimierz Kliena, senator PO
  58. Czesław Czechyra, poseł PO
  59. Ірина Ігорівна Подоляк, депутат Верховної Ради України
  60. Оксана Василівна Юринець, депутат Верховної Ради України
  61. Сергій Іванович Кіраль, депутат Верховної Ради України
  62. Лев Теофілович Підлісецький, депутат Верховної Ради України
  63. Мико́ла Леоні́дович Княжи́цький, депутат Верховної Ради України
  64. Віктор Євгенович Єленський, депутат Верховної Ради України
  65. Дмитро Анатолійович Ярош, депутат Верховної Ради України
  66. Ярослав Васильович Лесюк, депутат Верховної Ради України
  67. Павло Миколайович Кишкар, депутат Верховної Ради України
  68. Остап Єднак, депутат Верховної Ради України
  69. Ігор Володимирович Гузь, депутат Верховної Ради України, заступник голови комітету Верховної Ради України у закордонних справах
  70. Jarosław Kurski, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”
  71. Jana Stępniewicz, ukraińska redakcja Polskiego Radia dla zagranicy
  72. Mirosław Rowicki, redaktor naczelny „Kuriera Galicyjskiego”
  73. Rafał Dzięciołowski, redaktor „Gazety Polskiej”
  74. Jerzy Wojcicki, redaktor naczelny „Słowa Polskiego”
  75. Олег Ігорович Панькевич, Заступник Голови ВО „Свобода”
  76. Андрій Іванович Хомицький, депутат Львівської міської ради
  77. Сергій Іванович Подолинний, депутат Львівської міської ради
  78. Артем Анатолійович Луцак, Начальник штабу 8-ї Окремої Роти ДУК ПС, керівник “Правого сектора” Львівщини
  79. Володимир Правосудов, боєць 2 афганськоі роти 24 ОШБ ,,АЙДАР”
  80. Michał Dworczyk, Fundacja „Wolność i Demokracja”
  81. Robert Czyżewski, Fundacja „Polonia Ruthenia”
  82. Rafał R. Suszek, Katedra Metod Matematycznych Fizyki, Wydział Fizyki, Uniwersytet Warszawski
  83. Grzegorz Skrukwa, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  84. Michał Kertyczak
  85. Roman Kryk
  86. Roman Hnatiuk, OUP
  87. Aneta Balcerzak
  88. Dariusz Łencio
  89. Jan Chimiak
  90. Michał Paluszek
  91. Ewa Michna, Uniwersytet Jagielloński
  92. Joanna Szymanska-Godard
  93. Andrzej Rosiński. b. wicekonsul RP we Lwowie, Towarzystwo Gospodarcze Polska-Ukraina
  94. Roman Biłas, Prezes Zarządu Fundacji DEKA
  95. Bogdan Sadowy, Stowarzyszenie Kalnikow Moja Mała Ojczyzna
  96. Katarzyna Chimiak, Komitet Obywatelski Solidarności z Ukrainą
  97. Anna Trusz
  98. Marzena Kłapcia, osoba prywatna
  99. Paweł Zbierski, dziennikarz telewizyjny, filmowiec, reżyser
  100. Ірина Федець
  101. Maciej Gorywoda
  102. Iga Harwas
  103. Karol Kuhn, Stowarzyszenie Wolnego Słowa, Komitet Obywatelski Solidarności z Ukrainą
  104. Piotr Bentkowski
  105. Віктор Пірог
  106. Wojciech Mańkowski, KOSzU
  107. Paweł Bobołowicz, dziennikarz
  108. Przemysław Żurawski vel Grajewski, prof. UŁ, członek Rady Programowej PiS
  109. Роман Сташко, Депут Сокальської м/р Львівської обл.
  110. Jakub Morgiel
  111. Петро Кінзерський, Приватний підприємець
  112. Олександр Черноморець Лікар, просто не байдужа людина.
  113. Іван Парнікоза, с.н.с. Національний історико-архітектурний музей „Київська фортеця”
  114. Іван Кульчицький, Президент ГО „Агенція Європейських Інновацій”
  115. Галина Кушнір, Call Centre of Embassy groups
  116. Юрій Семашко, мешканець львова
  117. Myroslava Keryk, Fundacja Nasz Wybór
  118. Viktoria Boyko, Komitet Obywatelski Solidarności z Ukrainą (KOSzU)
  119. Mariusz Cysewski, Wolny Czyn pismo KPN Obszaru V redaktor
  120. Андрій Дещиця, Посол України в Республіці Польща
  121. Jarosław/Ярослав Prystasz/Присташ, redaktor naczelny tygodnika „Nasze Słowo” / головний редактор тижневика „Наше слово”
  122. Mirosław Skórka, Dyrektor Programu STP, Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu.
  123. Наталія Панченко – голова громадського комітету Євромайдан-Варшава
  124. Julia Demko
  125. Przemysław Fendrych, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej Centrum Szkoleniowe w Szczecinie
  126. Krystyna Kluczyńska
  127. Jarosław Hyk
  128. Arkadiusz Kluczyński
  129. Іван Бігунов
  130. Олександр Бережний
  131. Stanisław Koziej, generał brygady w st. spoczynku, prof.
  132. Andrii Boichuk, student
  133. Tadeusz Szczepanik
  134. Evgen Dovgoborets
  135. Ryszard Petru, NowoczesnaPL
  136. Aleksandra Kosior
  137. Witold Bobryk, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach
  138. Олександр Зінченко, історик, радник Голови Українського інституту національної пам’яті
  139. Петро Стороженко / Piotr Storozenko, przedsiębiorca
  140. Anton Marczyński, filozof, tłumacz
  141. Marcin Rey
  142. Олексій Комар, Національна академія наук України
  143. Наталія Влашинович
  144. Anna Krystkiewicz
  145. Олена Третякова, Національний університет”Києво-Могилянська академія”, викладач
  146. Vadim Stepanovicz
  147. Ігор Пушкар / Igor Puszkar, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie; muzyk
  148. Oksana Klimchyk, psychoanalyst
  149. Sebastian Biront, budżetówka
  150. Jerzy Partyka
  151. Paweł Piwowarczyk
  152. Jerzy Darowski, członek Wykonawczej Dyrekcji Asocjacji Agencyj Regionalnego Rozwoju Ukrainy – w Kijowie
  153. Jan Król, b. wicemarszałek Sejmu RP, członek Rady Fundatorów Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej
  154. Larisa Martynyuk, psycholog
  155. Swietlana / Світлана Kowpak / Ковпак, Координатор / ГС „Рада громадських ініціатив”
  156. Тарас Завадовський, асистент ЛНУ ім. Ів. Франка
  157. Myroslav Basarab
  158. Olga Solarz
  159. Андрій Василенко, Подільская археологічна експедиція Національной Академії наук Україні (м. Київ). Співробітник
  160. Łukasz Słotwiński
  161. Валентин Шашин
  162. Vaclav Ganyuk (Waclaw Haniuk)
  163. Małgorzata Grausam
  164. Włodzimierz Dubiniewicz / Володимир Дубіневич, Zjednoczenie Obywatelskie Centrum Polsko-Ukraińskie Podola
  165. Stanisław Durka, sekretarz Gminy Ulan-Majorat
  166. Michał Wojciechowski, artysta
  167. Agnieszka Bieniek-Wydrzyńska
  168. Dariusz Hutman
  169. Mirosław Feculak / Мирослав Фецуляк
  170. Konrad Ziembicki
  171. Olga Komova
  172. Oleksandr Kulyasha
  173. Marian Panic, artysta plastyk
  174. Aleksandra Błaszczyk
  175. Zbigniew Rokita, Nowa Europa Wschodnia
  176. Mirosław Złoczański
  177. Agnieszka Korniejenko
  178. Andrzej Beksiak
  179. Lyudmyla Kozlovska, ODF
  180. Людмила Суптело
  181. Igor Sulim
  182. Igor Keleberda, entrepreneur
  183. Martyna Szostek, Uniwersytet Warszawski
  184. Monika Pokrywka
  185. Artur Jacek Gruszkowski, emeryt
  186. Piotr Pipka, OUP Przemyśl
  187. Krzysztof Kolanowski
  188. Karolina Kaszuba
  189. Oleksandr/Олександр Volyanyk/Воляник, Студент
  190. Miron Sulim / Мирон Сулим
  191. Paweł Barański
  192. Ewa Kocemba-Gumowska
  193. Mariusz Suchcicki
  194. Denys Huchenko, student
  195. Stanisław Faliński, dr hab. prof. w Collegium Civitas
  196. Nelia Petechel
  197. Ruslan Martsyn
  198. Artur Grossman, Polak, mieszkaniec Lwowa, przewodnik turystyczny
  199. Przemysław Wierzbowski
  200. Oleg Zabolotnyi, dean at Lutsk National Technical University
  201. Marcin Celiński, publicysta, Liberte!
  202. Mateusz Bajek, doktorant Uniwersytet Warszawski
  203. Jan Syrnyk
  204. Anna Pocztar, b. przewodnicząca Przemyskiego Oddziału Związku Ukraińców w Polsce
  205. Łukasz Kotulak, Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Jasło Nasz Dom
  206. Лю Би, гражданин
  207. Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz, dziennikarka
  208. Михайло Даньків, Провізор, ТОВ „УРФНМ”
  209. Anna Kertyczak, Związek Ukraińców w Polsce
  210. Natalia Kertyczak, Fundacja Edukacja dla Demokracji
  211. Małgorzata Fąfrowicz-Szamocka, zastępca prezesa Fundacji Bonum et Sapienti
  212. Mirosław Popkowski, konsultant/informatyk
  213. Неля Дещиця, вчитель ЛВПУ технологій та сервісу
  214. Adam Łoziński, Warszawa
  215. Barbara Stanowska, Lublin
  216. Maria Chomyn
  217. Roman Drozd, Przewodniczący Ukraińskiego Towarzystwa Historycznego w Polsce
  218. Petro Smertenko, Senior Research Fellow, Institute od Semiconductor Physics
  219. Jan Pluciński
  220. Петро Гудко, священик
  221. Tomasz Sikora, Fundacja „Hermetyczny Garaż”, muzyk zespołu Karbido
  222. Rusłan Sałamatin, Warszawski Uniwersytet Medyczny
  223. Stefano Ruggeri
  224. Igor Hałagida, profesor nauk humanistycznych / Uniwersytet Gdański
  225. Тетяна Вертелецька, психолог
  226. Ольга Ярош, перекладач
  227. Piotr Marcinkowski
  228. Валерія Володимирівна Іваненко, Генеральний директор в Slavonic Channel International.
  229. Rostysław Kramar Wykładowca, Uniwersytet Warszawski
  230. Олександра Максимович
  231. Артемій Кравцов
  232. Nick Deychakiwsky
  233. Yaroslava Lazarenko
  234. Małgorzata Niewiada
  235. Юрій Грицюк, підприємець
  236. Степан Красовський, член ради дерокторів Бизнес Агроцентр
  237. Katarzyna Wypich
  238. Roman Czajka, TV 5 kanal
  239. Oleh Hanchenko
  240. Anna Jurecka
  241. Stanisław Panteluk, Станіслав Пантелюк Redaktor naczelny pisma „Dziennik Kijowski”
  242. Володимир Паливода, колишній І секретар Посольства України в РП
  243. Євгеній Гречківський
  244. Yurieva Mariia
  245. Іван Матковський, Депутат Дрогобицької районної ради
  246. Дмитро Весоловський, Вчитель
  247. Henryk Wujec, Doradca Prezydenta RP
  248. Євгеній Мусієнко
  249. Przemyław Pawul, zwykły obywatel
  250. Tomasz Lewiński, PomagajUkrainie.pl
  251. Patrycja Trzeszczyńska-Demel, Uniwersytet Jagielloński
  252. Tomasz Lewiński, PomagajUkrainie.pl
  253. Agnieszka Komorowska, Wschodnioeuropejskie Centrum Demokratyczne
  254. Dariusz Materniak, dziennikarz
  255. Łukasz Wenerski, Instytut Spraw Publicznych
  256. Степан Золотар, Голова Координаційної ради студентського самоврядування Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля (нині – Сєвєродонецьк, раніше – Луганськ)
  257. Igor Rozkładaj, медіа-юрист
  258. Rafał Marcinkowski, Klub Przyjaciół Ukrainy
  259. Marek Kielanowski, Członek Zarządu Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie, przewodniczacy Sekcji Wschodnioeuropejskiej KIK
  260. Marcin Dziedzic
  261. Lidiya inaya
  262. Danuta Zarzeczna
  263. Przemek Raczek
  264. Ірина Овчпренко, начальник Відділу державного архіву МЗС України
  265. Zbigniew Zaborowski, poseł SLD na Sejm RP
  266. Mariusz Kamiński, poseł PIS na Sejm RP
  267. Urszula Pasłowska, posłanka PSL na Sejm RP
  268.  Miła Szymczak
  269. Микола Сенько, Львівський національний університет імені Івана Франка
  270. Olga Trofimenko
  271. Andrii Kudriashov, Klub Ukraiński w Krakowie
  272. Zdzisław Kaczorowski
  273. Walentyn Dubrowskij, muzyk, aranżer
  274. Michał Pliszka
  275. Tomasz Gładych
  276. Олексій Полегкий Філософ, політолог
  277. Олександр Янковський Головний редактор Чорноморської телерадіокомпанії
  278. Witold Piecuch
  279. Lyudmyla Chernyaha, Ivan Franko National University of Lviv
  280. Andrij Fil, grafik
  281. Tomasz Mickiewicz, profesor ekonomii
  282. Janina Okrągły, posłanka PO na Sejm
  283. Roman Kaczor, poseł PO na Sejm
  284. Agnieszka Hanajczyk, posłanka PO na Sejm
  285. Agnieszka Pomaska, posłanka PO na Sejm
  286. Aldona Młyńczak, posłanka PO na Sejm
  287. Alicja Dąbrowskaposłanka PO na Sejm
  288. Alicja Olechowskaposłanka PO na Sejm
  289. Andrzej Biernat, poseł PO na Sejm
  290. Andrzej Gałażewski, poseł PO na Sejm
  291. Andrzej Kaniaposeł PO na Sejm
  292. Arkady Radosław Fidlerposeł PO na Sejm
  293. Artur Duninposeł PO na Sejm
  294. Artur Gieradaposeł PO na Sejm
  295. Barbara Czaplickaposłanka PO na Sejm
  296. Beata Bublewiczposłanka PO na Sejm
  297. Beata Rusinowskaposłanka PO na Sejm
  298. Bożena Kamińskaposłanka PO na Sejm
  299. Bożena Sławiakposłanka PO na Sejm
  300. Bożena Szydłowskaposłanka PO na Sejm
  301. Brygida Kolenda-Łabuśposłanka PO na Sejm
  302. Czesław Mroczek, poseł PO na Sejm
  303. Damian Raczkowskiposeł PO na Sejm
  304. Domicela Kopaczewskaposłanka PO na Sejm
  305. Dorota Niedzielaposłanka PO na Sejm
  306. Elżbieta Achingerposłanka PO na Sejm
  307. Elżbieta Gapińskaposłanka PO na Sejm
  308. Elżbieta Królikowska-Kińskaposłanka PO na Sejm
  309. Ewa Czeszejko-Sochackaposłanka PO na Sejm
  310. Henryka Siedlaczekposłanka PO na Sejm
  311. Izabela Katarzyna Mrzygłockaposłanka PO na Sejm
  312. Irena Tomaszak-Zesiukposłanka PO na Sejm
  313. Ireneusz Raśposeł PO na Sejm
  314. Iwona Guzowskaposłanka PO na Sejm
  315. Izabela Leszczynaposłanka PO na Sejm
  316. Jacek Brzezinkaposeł PO na Sejm
  317. Jacek Rostowskposeł PO na Sejm
  318. Jadwiga Dzięciołposłanka PO na Sejm
  319. Jakub Rutnickiposeł PO na Sejm
  320. Jan Kazimierczakposeł PO na Sejm
  321. Jan Kulasposeł PO na Sejm
  322. Jarosław Pietaposeł PO na Sejm
  323. Jerzy Borowczakposeł PO na Sejm
  324. Killion Munyamaposeł PO na Sejm
  325. Krystyna Kłosinposłanka PO na Sejm
  326. Krystyna Sibińskaposłanka PO na Sejm
  327. Krystyna Skowrońskaposłanka PO na Sejm
  328. Krzysztof Gadkowskiposeł PO na Sejm
  329. Leszek Jastrzębski, poseł PO na Sejm
  330. Leszek Korzeniowski, poseł PO na Sejm
  331. Lidia Gadekposłanka PO na Sejm
  332. Ligia Krajewskaposłanka PO na Sejm
  333. Maciej Orzechowskiposeł PO na Sejm
  334. Magdalena Kochanposłanka PO na Sejm
  335. Małgorzata Woźniakposłanka PO na Sejm
  336. Marcin Święcickiposeł PO na Sejm
  337. Marek Hokposeł PO na Sejm
  338. Marek Krząkałaposeł PO na Sejm
  339. Marek Wójcikposeł PO na Sejm
  340. Maria Janyskaposeł PO na Sejm
  341. Mariusz Gradposeł PO na Sejm
  342. Michał Stuligroszposeł PO na Sejm
  343. Michał Szczerbaposeł PO na Sejm
  344. Miron Syczposeł PO na Sejm
  345. Mirosław Plutaposeł PO na Sejm
  346. Mirosława Nykielposeł PO na Sejm
  347. Monika Wielichowska, posłanka PO na Sejm
  348. Norbert Wojnarowskiposeł PO na Sejm
  349. Paweł Arendtposeł PO na Sejm
  350. Piotr Brejzaposeł PO na Sejm
  351. Piotr Cieślińskiposeł PO na Sejm
  352. Radosław Sikorskiposeł PO na Sejm
  353. Rajmund Millerposeł PO na Sejm
  354. Renata Zarembaposłanka PO na Sejm
  355. Robert Kropiwnickiposeł PO na Sejm
  356. Robert Maciaszekposeł PO na Sejm
  357. Robert Tyszkiewiczposeł PO na Sejm
  358. Roman Koseckiposeł PO na Sejm
  359. Ryszard Zawadzkiposeł PO na Sejm
  360. Stanisław Chmielewskiposeł PO na Sejm
  361. Stanisław Lamczykposeł PO na Sejm
  362. Stanisław Żmijanposeł PO na Sejm
  363. Stefan Niesiołowskiposeł PO na Sejm
  364. Tadeusz Jarmuziewiczposeł PO na Sejm
  365. Teresa Hoppeposeł PO na Sejm
  366. Tomasz Lenzposeł PO na Sejm
  367. Tomasz Nowakposeł PO na Sejm
  368. Tomasz Tomczykiewiczposeł PO na Sejm
  369. Urszula Augustynposłanka PO na Sejm
  370. Piotr Van der Coghenposeł PO na Sejm
  371. W. Karpińskiposeł PO na Sejm
  372. Waldemar Sługockiposeł PO na Sejm
  373. Waldy Dzikowskiposeł PO na Sejm
  374. Wiesław Suchowiejkoposeł PO na Sejm
  375. Witold Pahlposeł PO na Sejm
  376. Wojciech Ziemniak
  377. Zbigniew Paceltposeł PO na Sejm
  378. Ewa Bobińska, Ośrodek Rozwoju Edukacji
  379. Witold Horowski, konsul honorowy Ukrainy w Wielkopolsce
  380. Roma Grabowska, Polka
  381. Валентин Тарасов, режиссер, письменник, драматург, актор
  382. Sergiusz Mały
  383. Вячеслав Міщенко' підприємець, Львів
  384. ольга Войтюк' викладач історії
  385. Iryna Yakymiv, TPU
  386. Anna Bentyn, Gimnazjum nr 2 w Gnieźnie
  387. AlicjaDerkowska, Małopolskie Towarzystwo Oświatowe
  388. Albert Mandrov
  389. Tomasz Kosiek, Instytut Historii UR
  390. Денис Біляков
  391. Wanda Kościa
  392. Paweł Półchłopek, przyjaciel Ukrainy
  393. Natalia Iżycka, NGO „T-Helpers”
  394. Liudmila Zhitomirskaya
  395. Олександр Перегончук, Командир формування з охорони громадського порядку „СКІФ”
  396. Jacek Juzef Mogila-Stankiewicz, żołnierz zawodowy Rzeczpospolitej
  397. Галина Синєока, волонтерка Безкоштовних курсів української мови
  398. Paweł Matus 
  399. Jakub Zdzisław Nowykiw-Krzemiński, lekarz
  400. Zbigniew Mączka, obywatel RP
  401. Maciej Mączka, obywatel RP
  402. Maria Jurczyszyn, wokalistka, zespół TOŁHAJE
  403. Viktor Sharko, Stadion Narodowy
  404. Ірина Сердюк, журналістка
  405. Олена Фiлонова, модельєр
  406. Damian Kuleta
  407. Katarzyna Jamroży
  408. Jan Lityński
  409. Mariusz Dymiński
  410. Paweł Miłosz, dziennikarz
  411. Paweł Murszał
  412. Hubert Blaszczyk 
  413. Agnieszka Romaszewska – Guzy, dyrektor telewizji Biełsat
  414. Michał Kozak, prezes Polsko-Ukraińskiej Fundacji Wolności i Rozwoju, radny Rady Miasta Stołecznego Warszawy 1998-2002
  415. Jan Graczyk
  416. Jakub Król
  417. Serhiy Leonidov, ГО „Громадський захист”
  418. Zofia Kulesza
  419. Włodzimierz Demianienko, kierownik wydziału PrJSC „Renaissance Life”
  420. Andrzej Hamerski, Teatr Nowy, Poznań
  421. Olena Kifenko, civil society activit
  422. Alfred Znamierowski
  423. Bartłomiej Tomalik, NGO manager
  424. Oksana Tkachenko
  425. Andrzej Pochodyła
  426. Ігор Тодоров, професор, Ужгородський національний університет
  427. Grzegorz Majewski, historyk/politolog
  428. Myroslava Dyka, nauczyciel
  429. Piotr Jan Hlebowicz, działacz antykomunistyczny
  430. Віктор Остапець, підприємець, генеалог
  431. Зоя Дзержинская, частный предприниматель
  432. Іван Думенський
  433. Kazimierz Michalczyk, radiolog
  434. Tomasz Arendarczyk, obywatel RP
  435. Світлана Голуб, Журналіст
  436. Jarosław Leśkiw
  437. Bartosz Borkowski, Nieruchomosci-Borkowscy
  438. Юрій Опир, пенсіонер
  439. Marek Wawrzyszko
  440. Jan Sołek
  441. Krzysztof Trzaska
  442. Paweł Baca, Szef Sztabu Komendy Głównej Związku Strzeleckiego „Strzelec”
  443. Krzysztof Ulanowski, dziennikarz – freelancer
  444. Maria Przełomiec
  445. Oksana Zabużko, pisarka
  446. Radosław Dzikliński, konserwatysta
  447. Roman Zahoroda, przewodniczący Koła w Stargardzie ZUwP
  448. Rostysław Łużecki, malarz
  449. Maciej Stanisław Karasiński, prezes Sportowo-Kulturalnego Klubu Szachowego w Przemyślu
  450. Roman Zahoroda, przewodniczący Koła w Stargardzie ZUwP
  451. Ігор Тодоров, професор, Ужгородський національний університет
  452. Dagmara Gregorowicz, muzyk. Polsko-Ukraiński Zespół DAGADANA
  453. Сергій Болтівець, Голова Бюро ЮНЕСКО „Освіта дорослих України”, професор
  454. Krzysztof Kurowski
  455. Jarosław Reczek
  456. Marzena Pieńkosz-Sapieha, wiceprzewodnicząca Rady Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubelskiego
  457. Jaroslaw / Ярослав Wojcicki / Войціцький, Straż Graniczna / ДПСУ
  458. Nedim Useinow, Solidarity Fund PL
  459. Володимир Чорновус, aрхітектор
  460. Jacek Staruch
  461. Kateryna Novikova, academic teacher, PhD
  462. Krzysztof Wojciechowski, urodzony w Warszawie
  463. Михайло Хміль, Народний депутат України, член міжпарламентської асамблеї України та Республіки Польща
  464. Maciej Dąbrowski
  465. Alena Muravska
  466. Jan Andrzej Dąbrowski, prezes Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego
  467. Danuta Wróbel
  468. Natalia Kościńska
  469. Olena Akkash
  470. Сергій Позняков
  471. Ольга Свідзинська, редактор
  472. Андрій Тіщенко, художник-фрілансер
  473. Alexander / Олександр Chepizhko / Чепіжко, Profesor, Uniwersytet w Odessie / професор, Одеський національний університет імені І. І. Мечникова
  474. Ihor Orżycki, Charkowski Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Karazina, docent, doktor (PhD)
  475. Catherine Kushch, professor
  476. Mykhaylo/Михайло Antonyk/Антоник, wykładowca/Lwowski Kolegium Poligraficzny UAD/Викладач/Львівський поліграфічний коледж УАД
  477. Лідія Данильчук, aкторка заслужена артистка України ТМ „Театр у кошику”
  478. Ігор Степанов, Приватний підприємець, ІТ
  479. Katarzyna Barczyk
  480. Andrzej Kania
  481. Тарас Андрухович, Журналістика
  482. Юрій Банахевич, журналіст, Укрінформ
  483. іра трачук
  484. Марія Кауц, музикознавець
  485. Сергій Седих, Психолог / Благодійна організація „Центр соціально-психологічної реабілітації „Зоря”
  486. Ірина Рубанова
  487. Jerzy Kopyra
  488. Witalij Jarmolenko, M.A. in international relations
  489. Анатолій Буряченко, Стоматологічна поліклініка зав. лабораторії по протезуванню
  490. Renata Langa
  491. Iwona Moskalik-Tyma
  492. Олександр Шевченко, Аспірант ОНУ ім. І.І. Мечникова, м. Одеса
  493. Ігор Воробей, кандидат медичних наук, лікар-хірург КМКЛШМД
  494. Emil Majuk, Stowarzyszenie Panorama Kultur
  495. Михайло Мешканцев, бізнес-аналітик, телеком сектор
  496. Віктор Ярема
  497. Віктор Кушніренко, Голова ради правління фонду „Підгорецький замок”
  498. Katarzyna Ksenicz, Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne POLSKA-UKRAINA
  499. Krzysztof Młodawski, przedsiębiorca
  500. Tomasz Gonciarz, operator pras CNC/ filozof
  501. Krystian Kelles-Krauz
  502. Daria Matuszewska
  503. Mateusz Wiąckiewicz, architekt
  504. Radosław Żurawski vel Grajewski, dr hab. prof. Uniwersytetu Łódzkiego, historyk
  505. Mikolaj Lewkowicz, muzyk, wiolonczelista
  506. br Waldemar Czarnocki OFM
  507. Тетяна Тєлькінєна, доцент, Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ
  508. Daria Lewicka, Ambasada RP w Kijowie
  509. Olga Karol, pryvatna osoba
  510. Michał Kuc
  511. Тетяна Єщенко, доцен, завідувач кафедри українознавства Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького
  512. Piotr Piszko 
  513. Przemysław Lis Markiewicz, Polska
  514. Jerzy Halbersztadt, historyk i muzealnik
  515. Анжеліка Кобиляцька, держслужбовець
  516. Rafał Bartochowski
  517. Андрій Валерійович Морозов, Інженер-будівельник,дізайнер,волонтер,боець батальону территоріальноі оборони краю”Полісся”
  518. Iryna Oliinyk
  519. Віктор Бабин, командир взводу
  520. Oleksii Lionchuk, doktorant Instytut Historii UJ w Krakowie
  521. Emilia Wawryniuk
  522. Bogna Chmielewska Helsińska Fundacja Praw Człowieka
  523. Andrzej Podgórski, polsko-ukraiński aktywista, „Porozumienie Wschodnie”
  524. Zbigniew Cierpiński, obywatel RP
  525. Karolina Feliniak
  526. Daniel Szeligowski, Fundacja Centrum Badań Polska-Ukraina
  527. Bartosz Kramek, Fundacja Otwarty Dialog
  528. Людмила Прокопенко
  529. Lilia Kowalska
  530. Вiкторiя Лакотiй, приватна особа
  531. Elzbieta Reszotnik, nauczyciel emeryt
  532. Ihor Mahas
  533. Łukasz Kobiec
  534. Andrzej Przemyski, doradca w Kancelarii Premiera RP
  535. Robert Kostro, Dyrektor Muzeum Historii Polski
  536. Nadiya Lysak
  537. Jan Wacław Babczyszyn, zwykły obywatel
  538. Jarosław Rauza
  539. Aleksander Gontarz
  540. Svetlana Fedak
  541. Anna Rytel
  542. Hubert Bożek
  543. Олексій Ільїн
  544. Jacek Łęski, współautor książki „Pokochać Ukrainę”
  545. Наталія Іщук, викладач кафедри українознавства Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького
  546. Igor Biłokur
  547. Ігор Журавель, видавництво Біблос альфа
  548. Igor Kaczor
  549. Роман Баськов, Інститут фізики НАН України
  550. Alina Woźniak
  551. Ryszard Kupidura, koordynator festiwalu ” Ukraińska Wiosna”
  552. Олексій Ільїн
  553. Aleksander Makiejew / Олександр Макєєв, profesor na Politechnice Donieckiej/ професор Донецької Політехніки
  554. Oleksiy Volynets, Musicien (indépendant)
  555. Barbara Włodarska-Fabisiak
  556. Валерій Фіртич, інженер
  557. Людмила Усаненко, жителька м. Київ
  558. Артур Рудзицький президент, Асоціація Європейских журналістів
  559. Aleksander Peredrij, Prezes Sp. z o.o. Estrella
  560. Олександр Ободовський
  561. Tadeusz Kensy
  562. Małgorzata Tarasiewicz, Prezes, Fundacja Współpracy Kobiet, NEWW
  563. Paweł Zariczny
  564. Krzysztof Jabłoński, założyciel Klubu Gazety Polskiej w Pabianicach
  565. Володимир Демчак, директор фонду „Надбужжя”
  566. Tetyana Szewczuk
  567. Сергій Шахов, Президент Інституту демократичного суспільства
  568. Тарас Носик
  569. алла серветник, перинатальний центр м.Рівне
  570. Magdalena Hirna-Budka
  571. Józek Śreniowski, socjolog
  572. Едуард Тарасюк
  573. Andriy Андрій Kabarivskyy, Кабарівський Лікар
  574. Yuriy Shevchuk
  575. Людмила Чучуй
  576. Володимир Трофанюк
  577. Krzysztof Gnat
  578. Yuriy Taran, socjolog
  579. Dorota Stańczyk
  580. Valeriia Popova
  581. Володимир Денисевич, вчитель історії Новозаводської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів Червоноармійського району Житомирської області
  582. Natalia Bryżko-Zapór
  583. Hanna Vorobiova, Polka i żona Ukraińca
  584. Maciej Gawlikowski, dziennikarz
  585. Vadim Vorobiov, nauczyciel historii
  586. Ihor Polishchuk, Head of LATCA
  587. Elżbieta Skrzyszowska, obywatelka Polski
  588. Elżbieta Wawrzyńczak
  589. Piotr Otto, Przedsiębiorca
  590. Piotr Tyszko-Chmielowiec, Wiceprezes Fundacji EkoRozwoju
  591. Antoni Stefanowicz, Prezes Związku Polaków na Ukrainie
  592. Laura Di Scala
  593. Олена Куровська художник
  594. Natalia Pervinenko
  595. Алла Валериевна Грищенко
  596. Ксенiя Тимко
  597. Jan Grzegorz Kamiński
  598. Tomasz Szczepański, historyk
  599. Mikołaj Terefenko
  600. Mykhailo Dobrochaiev, Сообщество „Типичная Польша”
  601. Pavlo Novykov
  602. robert stępień
  603. Anna Streżyńska, Członek Rady ds. Cyfryzacji przy Ministrze Administracji i Cyfryzacji RP
  604. Anna Wachowiak, teatrolog
  605. Ярослава Тарасова, Директор агенції детекції брехні
  606. Nataliya Merenger
  607. Тетяна Платонова
  608. Maksym Salo
  609. Artur Ryszard Deska, Dyrektor Centrum Wolontariatu Caritas SDE UGKC
  610. Filip Andracki
  611. Jerzy Sulim
  612. Emilia Sulim
  613. Tomasz Kowal
  614. Przemysław „Kaczucha” Sobański, Pisarz Grodzki – Kraków
  615. Ludwik Gaca
  616. Wiktor Swerediuk
  617. Michał Gumienny
  618. Szymon Modrzejewski, Stowarzyszenie Magurycz
  619. Michał Tyras
  620. Bartosz Konieczka
  621. Jarosław Kostyk
  622. Adam Słomka, KPN-Niezłomni
  623. Вікторія Платонова, Провідний фахівець / ДТЕК, Ладижинська ТЕС
  624. Irena Piszko
  625. Люта Кожина
  626. Юрій Іванів, професор, завідувач кафедри Львівського медичного університету
  627. Дмитро Гаркавченко
  628. Joanna Janas
  629. Bogdan Domaradzki, Urząd Gminy w Reszlu
  630. Тетяна Iржавська
  631. Paweł Świrta
  632. Jan Skrutek, PiS
  633. Катерина Хома, СУМ, СУБ,ОУЖ Great Britain
  634. Андрій Салюк, Голова Ради ЛОО Українського товариства охорони пам’яток історії та культури
  635. Paweł Czwarno
  636. Marek Zięba
  637. Богдан Роменський
  638. Віктор Степанов, Пересічний громодянин
  639. Artur Mielnik
  640. Sebastian Dolinski, High Town Polish Community
  641. Krystyna Gumienna
  642. Марія Матіос, Верховна Рада України
  643. Лілія Білик
  644. Świętosław Chmielów, nauczyciel
  645. Piotr Kempski, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego, Sekretarz Zarządu Oddziału Warszawa
  646. Adam Stec, Łemkowska Fundacja
  647. Роман Кабачій // Roman Kabaczij, Журналіст, історик, Інститут масової інформації
  648. Monika Szewczyk, Galeria Arsenał
  649. Mariya Strilka
  650. Anna Łazar, filolożka
  651. Andrii Polishchuk
  652. Julia Łapkowska
  653. Олег Осуховський, народний депутат України
  654. Maria Kałuska
  655. Anna Łazar
  656. Андрій Давидов
  657. Maria Dobrzańska
  658. Jerzy Dobrzański
  659. Оксана Каліщук, Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки, доктор історичних наук, професор
  660. Magdalena Gałkowska
  661. Krzysztof Sawczuk
  662. Сергій Махун, оглядач, „Архїіваріус”, щотижневик „Дзеркало тижня. Укріїна”
  663. Наталя Рудакевич
  664. Aleksander Jan Giedroyć, prezes, Dom Polonii na Wschodzie z siedzibą w Charkowie (Ukraina Wschodnia)
  665. Wojciech Jankiewicz
  666. Anna Chraniuk / Анна Хрнаюк
  667. Artur Pelczar
  668. Maria Przełomiec, Studio Wschód TVP Info
  669. Taras Czubaj, ukraiński muzyk rockowy, wokalista, kompozytor, tekściarz, lider zespołu „Płacz Jeremiji”
  670. Jan Bartmiński, członek KOSzU
  671. Dariusz Łencio
  672. Iwo Magierski, Centrum Edukacji Obywatelskiej, „Класна школа”
  673. Oleh Apichuk, engine driver
  674. Wiesław Romanowski, dziennikarz
  675. Oксана Kіселичик, викладач форепіано,трускавецька дшм
  676. Marek Malewski, obywatel polski
  677. Яків Яковенко
  678. Michał Tadeusz / Міхал Тадеуш Handzel / Гандзель, wykładowca WSD ZP (filia UPJP II), OSPPE / викладач в Вищому Духовному Семінарію Закону Паулінів, Орден Святого Павла І Пустелника
  679. Lubomira (Любомира) Tchórz (Тхір), dyrektor Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach
  680. Iwona Michalik
  681. Норберт Іван
  682. Mirosław Cymbałko, prywatny przedsiębiorca
  683. Tomasz Truskawa, Stowarzyszenie Wolnego Słowa
  684. Jarosław Wujcik/ Ярослав Вуйцик,    Ukraiński Chór Męski „Żurawli”/Український чоловічий хор „Журавлі”
  685. Tetiana Paszkiewicz, redaktor naczelny „Miasto”, director КП „Інформаційно-видавничий центр ЖМР”
  686. Krystyna Demkowicz-Dobrzańska
  687. Григорій Сподарик, „Наше слово” – український тижневик у Польщі
  688. Bartosz Piechowicz, Fundacja Solidarności Międzynarodowej
  689. Анатолій Івченко, Директор видавництва „Урбіно”, Львів
  690. Ігор Кулик, Директор Галузевого державного архіву Служби безпеки України
  691. Jacek Jaroszewski, Dagadana
  692. Iryna Musiienko, historian, PhD, Kharkiv
  693. Andrzej Kraśnicki
  694. Ewa Waplak
  695. Jan Zapłatyński
  696. Beata Paluszek, instytucja
  697. Robert Ziemkiewicz
  698. Уляна Паньо, музейно-виставковий центр м. Калуша
  699. Olena Gutenko
  700. Геннадій Кройчик, Обраний Губернатор Дистрикту 2232 Ротарі Інтернешнл (Білорусь-Україна)
  701. Wiktor Sajuk, wykładowca szkoły pielęgniarek
  702. Тарас Бонд
  703. Przemysław Jucha, historyk
  704. Adam Łoziński, Warszawa
  705. Yuliya Kravchenko, Wykładowca
  706. Дмитро Бородулін, Президент Волинської Федерації Дартсу, приватний підприємець
  707. Andrzej Szeptycki, Uniwersytet Warszawski
  708. Ruslan Wojtowicz
  709. Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”
  710. Jacek Kucharczyk, prezes, Instytut Spraw Publicznych
  711. Lech Aleksy Suchomłynow, profesor, prezes Polskiego Kulturalno-Oświatowego Towarzystwa „Odrodzenie” w Berdiańsku
  712. Halyna Keller
  713. Kasjus Gregory, prawnik
  714. Kamil Grober, prawnik
  715. Ігор Марчук
  716. Sławomir Konicki
  717. Bartłomiej Janusz, Ukraińskojęzyczny przewodnik po Krakowie i Beskidach
  718. Katarzyna Skrijka
  719. Eugeniusz Wołoszyn, Polak, student
  720. Алла Шведа
  721. Dominika Abramczyk
  722. Igor Isayev, redaktor Polskiego Radia
  723. Piotr Kościński
  724. Piotr Długosz
  725. Аліна Сіренко
  726. Віктор Пастушок
  727. Марина Забіян, журналіст
  728. Ольга Макуха, редактор газети „Весть”, Чернігів
  729. Aleks Mikhaylenko
  730. Jarosław Grytka, osoba prywatna, nauczyciel historii w szkole podstawowej
  731. Magdalena Gibiec
  732. Anna Polenik-Junko
  733. Iryna Gładkowska
  734. Nadija Malashcuk
  735. Віталій Горшков, Громадянин України
  736. Олександр Вірник
  737. Сергей Баглюк
  738. Dariusz Wojciech Grześkowiak
  739. Віктор Добош
  740. Юрій Боденчук
  741. Olha Zahirniak, Студентка
  742. Agnieszka Klimczewska, Polka
  743. Юрій Марущин, службовець Волочиської районної державної адміністрації Хмельницької області
  744. Edward Blinowski, przewodnik, Lwów
  745. Cezary Marcinkowski
  746. Igor/Ігор Hrywna/Гривна, dziennikarz/журналіст
  747. Анатолий Храмов, водиель
  748. Олександр Олійник
  749. Ольга Вальдман Вальдман, Музыкант, педагог фортепиано
  750. Lenka Víchová, Ukrajinský žurnál
  751. Олександр Піцик
  752. Ilona Jucha, geolog
  753. Sylwia Owsińska
  754. Bernard Eugeniusz Baniak, Pracownik U.M.st.Warszawy
  755. Oksana Krawczyszyn
  756. Людмила Олініченко, генеральний директор та засновник „Науково-виробниче підприємство „OMiTex”, м. Київ, вул.Богдана Хмельницького, 51-Б
  757. Mirosław Cymbałko, prywatny przedsiębiorca
  758. Наталія Черняк, Верховна Рада України консультант
  759. Katarzyna Gwóźdź
  760. Ewa Markocka
  761. Михайло Кравець
  762. Станіслав Куделя
  763. Nina Strzalka
  764. Maxym Tkacz
  765. Bogusław Spiwak
  766. Jolanta Szydło
  767. Karolina Jacak
  768. Katarzyna Pilipowicz
  769. Antoni Florczak, fotograf, członek Rotary International
  770. Karina Rutkowska
  771. Юлія Стиркіна, ПДПУ імені В. Г. Короленка
  772. Sebastian Ahajdak
  773. Leonid Koliadenko
  774. Myroslav Zinkevych, osoba prywatna
  775. Wawrzyniec Żbikowski
  776. Dariusz Łencio
  777. Тамара Кравченко, кореспондент чернігівської міської газети „Весть” та Чернігівської обласної газети „Вісник Че”
  778. Оксана Колісник, Експерт проектів МГО „Інститут демократії імені Пилипа Орлика”, журналіст
  779. Nadija Łomanowa-Barańska, nauczyciel języka angielskiego
  780. Зоя Ліпська, бухгалтер
  781. Маріанна Яра / Marianna Jara, muzykolog
  782. Lena Stankiewicz
  783. Barbara Maniakowskabar
  784. Arkadiusz Jełowicki, etnolog
  785. Ярко Подворський / Jarek Podworski
  786. Leszek Kania, prof. dr hab. Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach
  787. Oleksandr Pavlyuk
  788. Olga Zbrytska
  789. Witold Monkiewicz, Wiceprezes Zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej
  790. Arkadiusz Gardaś
  791. Igor Chodań
  792. Mariusz Cysewski, redaktor – „Wolny Czyn” byłej KPN Obszaru V (Śląsk)
  793. Оксана Шевцова, ГО”Я- Жінка!”
  794. Едуард Лозовий    шеф-редактор, канал „Україна”
  795. Руслан Володимирович Кошулинський, бувший заступник голови Верховної Ради  – зараз артилерист сержант ЗСУ
  796. Kinga Kamińska
  797. Adriana Kałuża
  798. Eugeniusz Tiemnikow, osoba prywatna, rencista
  799. Konrad Walczuk, Komitet Obywatelski Solidarności z Ukrainą
  800. Ryszard Gawrys
  801. Piotr Krzysztof Dusyn, samorządowiec/sołtys
  802. Marek Kozubel
  803. Tomasz Siemoniak, Wicepremier, Minister Obrony Narodowej
  804. Lidia/Лідія Kowalczyk/Ковальчик
  805. Michał Pulkowski
  806. Danuta Kopeć
  807. Андрій Голоско
  808. Małgorzata Frymus, dziennikarz Radia Szczecin
  809. Олександр Семенюк, mенеджер
  810. Herman Popov
  811. Piotr /Петро Tabaka/Табака, nauczyciel języka ukraińskiego
  812. Irena Arapowa, Вінницька культурно-просвітницька спілка поляків
  813. Przemysław Ciołek
  814. Wojciech Abramowicz
  815. Mirosław Gurtowski, robotnik
  816. Krzysztof Kaczmarski
  817. Bożena Sobolewska
  818. Roma Zabłocka
  819. Nataliya Merenger
  820. Vira Konyk
  821. Роман Гвоздецький
  822. Tadeusz Szczepanik
  823. Marcelina Jakimowicz, etnolog
  824. Taras Yasinsky, freelancer
  825. Nina Nowakowska, dziennikarka
  826. Mirosław Kwaśniewski
  827. Władysława Łuczka, prof. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  828. Milena Karlińska-Nehrebecka, prezes Polskiej Federacji Psychoterapii
  829. Józef Galiński, Związek Polaków w Niemczech T.z. OR B-B spod znaku Rodła
  830. Володимир Олександрович Чуприна, Інженер
  831. Mykola Berestiuk
  832. Петро Ярмола
  833. Галина Кравець, Комерційний Директор в приватному підприємстві
  834. Włodzimierz Ferenc, prywatny przedsiębiorca
  835. Mirosław Lewandowski, redaktor portali www.konfederat.pl oraz www.earchiwumkpn.pl
  836. Igor Chraniuk, Obolon-Polska s.c.
  837. Igor Cependa / Ігор Цепенда, rektor Przykarpackiego Narodowego Uniwersytetu imienia Wasyla Stefanyka
  838. Evhen Tsybulenko, professor of International Law, Kyiv International University, Tallinn University of Technology
  839. Norbert Morawiec, adiunkt, Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie. Instytut Historii
  840. Jakub Stępień
  841. Maryna Komar, Museum Narodowe Historii Przyrodniczej
  842. Леонід Зашкільняк, професор Львівського національного університету ім.І.Франка
  843. Lubow Nowak, Związek Ukraińców w Polsce
  844. Арко Мордарський, Українське Товариство
  845. Halina Ilczyszyna
  846. Agnieszka Piasecka, ODF
  847. Stefan Dudra, Instytut Politologii Uniwersytet Zielonogórski
  848. Laura Di Scala
  849. Renata Andruszkiewicz
  850. Victoria Luzina
  851. Bohdan Halczak, Ukraińskie Towarzystwo Historyczne w Polsce
  852. Dariusz Czachorowski
  853. Оксана Бокова
  854. Magdalena Nędzi
  855. Віталій Масненко, професор Черкаського національного університету ім. Богдана Хмельницького
  856. Ewa Chojnowska-Czeczutka, wolontariat
  857. Ihor Skoczylas, dr hab., prof. Ukrainskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie, dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych
  858. Piotr Pogorzelski
  859. Wojciech Świdnicki, analityk w Kancelarii Adwokackiej Nowbilis Partners
  860. Sergii Ischenko, FC  DNIPRO  (Tallinn)
  861. Юрій Степанець, Голова, ВОМГО „Наше Поділля”
  862. Олександр Ярощук, журналіст „Громадський простір”
  863. Anna Husejka-Stabiszewska
  864. Janusz Kowalczyk
  865. Aleksander/Олександр Kowalewski/Ковалевський
  866. Aleksander Kuczabski, Akademia Pomorska w Słupsku
  867. Vladislava Vassitškina
  868. Aureliusz Marek Pędziwol, dziennikarz
  869. Wojciech Skóra, profesor, Akademia Pomorska w Słupsku
  870. Agata Lubawy
  871. Bogdan Pudlo
  872. Robert Ziemkiewicz
  873. Iga Harwas, Polka
  874. Anita Ludwicka
  875. Anna Winnicka
  876. Andrzej Wątorski, bezrobotny
  877. Mariusz Humecki, Ukraińskie Towarzystwo Historyczne w Polsce
  878. Александра Загура
  879. Adam Andrzej Jaworski,
  880. CezaryLusinski, negocjator rozbrojeniowy w ESDZ UE
  881. Roman Matwijczyna
  882. геннадій гіржов, представництво”cimbria unigrain”в україні, менеджер
  883. Grzegorz Chrystowski, przedsiębiorca
  884. Anna Maria Wolińska
  885. Катерина Шевчук, spedytor międzynarodowy
  886. Stefania Jawornicka, przewodnicząca Lubuskiego Oddziału ZUP
  887. Natalia Jawornicka, Warszawa
  888. Валентина Остерська
  889. Ольга Тиндиченко
  890. Lesław Krzewski, muzealnik – Zamek Królewski w Warszawie
  891. Daniel Nowosad
  892. Alya Shandra, editor of Euromaidanpress.com
  893. Michał Olech
  894. Wojciech Margas
  895. Danuta Czyczło
  896. Jaroslaw Switala, osoba prywatna
  897. Anselm Snodgrass
  898. Dana Bagan
  899. Ewa Ulińska
  900. Олексій Білецький
  901. Matthew Suchodolski, self
  902. Jarosław Pałka
  903. Wojciech Kolator
  904. Philip Brodzik
  905. Oksana Szulhan, artist
  906. Jerry Kocijowsky, real estate analyst
  907. Tomasz Michalski, BFI Wien
  908. Andrew Havryliv
  909. Oleh Wlasenko
  910. Walter Salmaniw, MD
  911. Кирило Чернишков, Львывський нацiональний університет ім. Івана Франка, студент
  912. Marek Chimiak
  913. Radek Pachla, osoba prywatna
  914. Michał Białkowski
  915. Andrzej Jacek Rybus
  916. Tomasz Matwiejczuk
  917. Miroslawa Werezak, emeryt
  918. Mateusz Andrusiewicz
  919. Arek Kaszewski
  920. Konrad Zwaryczuk
  921. Віталій Яремчук, доктор історичних наук, професор, Національний університет „Острозька академія”
  922. Krzysztof Berg
  923. Maciej Hajdul
  924. Maciej Krogel, student, Uniwersytet Wrocławski
  925. Markijan Żelak, Fundacja Solidarności Międzynarodowej, Biuro w Kijowie
  926. Hubert Bożek
  927. Сергій яковенко, науковець
  928. Wojciech Kożuchowski, ZPKM
  929. Milena Karlinska-Nehrebecka, prezes Polskiej Federacji Psychoterapii
  930. Włodzimierz Ferenc, prywatny przedsiębiorca
  931. Miranda Deal
  932. Marek Wacławek
  933. Adam Wilkus
  934. Maria Kaplun
  935. Андрій Липнев
  936. Tomasz Szymański
  937. Ewa Nowak
  938. Piotr Barnert, biegły sądowy
  939. Andrii Boichuk
  940. Jacek Rakowiecki, prezes fundacji Fundusz Mediów
  941. Aleksandra Aida Zawisza
  942. Mateusz Kijowski, przewodniczący Stowarzyszenia Stop Gwałtom
  943. Paweł Korzeń, dyrektor Zespołu Szkół Politechnicznych w Głogowie
  944. Maciej Tysnicki, przedsiebiorca
  945. Krzysztof Siemieński, dziennikarz
  946. Barbara Barańska
  947. Leszek Masierak
  948. Janusz Legoń, rzecznik regionalny / Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka Oddział Regionalny w Cieszynie
  949. Janusz Policha
  950. Radosław Świtkiewicz, adwokat
  951. Jolanta Chmielewska
  952. Dominik Jakub Napiwodzki, antropolog kulturowy
  953. Barbara Kaczmarczyk, Solidarity Fund PL
  954. Klaudia Antkowiak
  955. Андрій Гречило, доктор історичних наук, провідний науковий співробітник Інституту української археографії НАН України
  956. Krystyna Varas, Polka
  957. Sharifa Ferner
  958. Marcin Celiński, publicysta
  959. Людмила Таран, письменниця
  960. Nathalie Smolynec
  961. Роман Мазур
  962. Paweł Piwowarczyk, przedsiębiorca
  963. Jakub Morgiel, osoba prywatna
  964. Larysa Leszczenko
  965. Krystyna Wolańska-Wierzbiańska, aktorka
  966. Piotr Korczak, harcerz
  967. Krzysztof Wierzbiański, reżyser
  968. Borys Uvarov, Chernihiv Regional State Administration, adviser
  969. Krzysztof Stasiewski, Internowani pl
  970. Wadim Szczyrski, księgowy
  971. Mariusz Suchcicki
  972. Igor Lisin, Program Razem z Ukraina
  973. Cezary Zarzycki
  974. Ірина Дзевановська
  975. Mariana Nakonechna, prawnik, doktorantka
  976. Natalia Steć, Związek Ukraińców w Polsce
  977. Joanna Krakowiecka
  978. Віталій Сігіда, Приватний підприємець
  979. Artur Zaręba
  980. Grzegorz Kociubowski
  981. Paweł Prokop, prezes Zarządu Fundacji Inicjatyw Menedżerskich
  982. Anna Bielecka
  983. Bronisław Surewicz, przedstawiciel UNITA EUROPA na Polskę
  984. Dana I. Alvi
  985. Natalia Juszczak
  986. Apoloniusz Ciołkiewicz, nauczyciel
  987. Katarzyna Genatowska Dyrektor / Centrum Wiedzy i Nauki Katarzyna Genatowska
  988. Piotr Wojnarowicz
  989. Dorota A. Krzyżewska
  990. Agnieszka Stec, przewodnicząca Komisji Studiów Ukraińskich Polskie Towarzystwo Geopolityczne
  991. Lubomyr Dan’ko, programmer
  992. Павло Нестеренко, особа приватна
  993. Pawlo Dlaboha, college lecturer, musician
  994. Daria Oleszko, Związek Ukraińców w Polsce
  995. Halina Harasym
  996. Maria Hnatiuk
  997. Michał Kostiw, emeryt
  998. Lubomir Krzemiński
  999. Tatiana Słojka
  1000. Michał Gumienny
  1001. Sławomir Popławski, Towarzystwo Patriotyczne im. Mikołaja Reja
  1002. Mateusz Sawicki
  1003. Andrzej Szkrawan
  1004. Orest Harasym
  1005. Mirosław Harasym, Związek Ukraińców w Polsce Koło w Bytowie
  1006. Тіна Володимирівна Кінзерськая
  1007. Danuta Hnatiuk, emerytka
  1008. Ireneusz Zendran
  1009. Andrzej Florczyk, rencista
  1010. Jan Piskorski, Adwokat Jan Piskorski Kancelaria Adwokacka
  1011. Mieczysław Gójski
  1012. Володимир Правосудов, Сотник 19 сотні Самооборони
  1013. Michał Łagosz
  1014. Witold Jurasz, prezes Ośrodka Analiz Strategicznych
  1015. Василь Зварич, радник-посланник Посольства України в Республіці Польща
  1016. Олег / Oleg Рачок / Rachok, помічник судді Березнівський районний суд Рівненської області / Asystent sędziego Bereznovsky Sąd Rejonowy w Równem regionie
  1017. Krystian Kozerawski, bloger, redaktor naczelny MyApple.pl
  1018. Марія Капелюх
  1019. Piotr Durka, profesor / Uniwersytet Warszawski
  1020. Anna Żelazny
  1021. Patryk Jurowicz
  1022. Janina Ochojska, założycielka i prezes Polskiej Akcji Humanitarnej
  1023. Тарас Завадовський, завідувач лабораторії кафедри туризму Львівського національного університету ім. Івана Франка
  1024. Volodymyr Buryachek
  1025. Valentyn Shashyn, biznesmen
  1026. Czesław Lipka
  1027. Tomasz Berger, Amnesty International; Uniwersytet Jagiellonski
  1028. Leszek Flisiak
  1029. Maciej Posłuszny, historyk
  1030. Dorota Sadowska
  1031. Wadym Sokołov, Kościół Melkicki Greko-Katolicki
  1032. Piotr Wiśniewski, twórca
  1033. Jakub Marczenko, pracownik
  1034. Adam Stec
  1035. Jacek Piecuch
  1036. Wlodzimierz Szczepny
  1037. Сергій Мартинюк
  1038. Marcin Fonfara, operator kamery TV Republika
  1039. Orest Ortyński, nauczyciel / Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia
  1040. Wiktor Sajuk, szkoła zawodowa pielęgniarek w Dubnie – wykładowca farmakologji
  1041. Paweł Barański
  1042. Галина Онишко
  1043. Sandra Mędrzycka
  1044. Olena Piddubna, dziennikarz gazety „Zaporoże Sicz”
  1045. Anna Pruchnicka, Fundacja Publiczna
  1046. Юрій Осика, Збройні сили України
  1047. Józef Tabaka, emeryt
  1048. Michal Kowal, ZUwP Węgorzewo
  1049. Natalia Baran
  1050. Тарас Марусик, Координаційна рада з питань захисту української мови при Київській міській організації „Меморіал” ім. В. Стуса
  1051. Daria Kozak
  1052. Ігор (Igor) Подоляк (Podolyak), головний редактор журналу „Ідея і чин”
  1053. Marek Rojek, student
  1054. Jarosław Podworski, Klub Ukraiński w Krakowie, Stowarzyszenie  „Pokolenie”
  1055. Людмила Демяник, інформаційник – Правий сектор
  1056. Sharifa Ferner
  1057. Ірина Цвіла, Рядовий боєць батальйону „СІЧ”
  1058. Dariia Tsvila
  1059. Роман Немчук, Приватний підприємець
  1060. Roman Azarov
  1061. Галина Коновалова
  1062. Anna Turzynska, osoba cywilna
  1063. Zofia Affanasowicz
  1064. Ryszard  Gawrys
  1065. Роман Прилипко
  1066. Marta Czerwieniec, GenArch – poszukiwania genealogiczne
  1067. Wiktoria Jaremkiw
  1068. Grażyna Nowak
  1069. Олег Рачок / Oleg Rachok, помічник судді Березнівський районний суд Рівненської області / asystent sędziego Bereznovsky Sąd Rejonowy w Równem regionie
  1070. Halina Bodnar
  1071. Serhij Lobynia, emeryt
  1072. Wiktor Dobroń, uczeń Liceum
  1073. Leszek Imielski
  1074. Jacek Rajch
  1075. Marek Ziembiński
  1076. Andrzej Dyczko
  1077. Андрій Футоран, ПП
  1078. Мирослава Олійник
  1079. Aneta Balcerzak
  1080. Tomasz Sokolewicz, opozycjonista
  1081. Anastasiia Markocka
  1082. Halina Borowska, doktor prawa
  1083. Тетяна Витвицька
  1084. Piotr Krawczyk
  1085. Witali Klucznik, ekspert w dziedzinie samorządu terytorialnego i rozwoju gmin wiejskich/Ogólnoukraińskie Stowarzyszenie Gmin Wiejskich
  1086. Jerzy Zuba, radny powiatu sanockiego (PiS)
  1087. Igor Wójciak
  1088. Oleg Sokolowskij
  1089. Олена Колієнко, Дніпровська районна в місті Києві державна адміністрація
  1090. Karolina Olszewska
  1091. Hanna Sienkiewicz, Fundacja Targ Kreatywności
  1092. Bogna Frąszczak
  1093. Bartosz Puchowski, wiceprezes Stowarzyszenia na Rzecz Ocalenia Śladów Przeszłości w Gminie Cekcyn „Światło”
  1094. Krzysztof Magdziak
  1095. Volodymyr Dolnyk, Federacja Debatow Ukrainy
  1096. Marian Prysiazhniuk, Uniwersytet im. Ryszarda Łazarskiego
  1097. Adam Holubowski
  1098. Валерій Луговець, голова Ради Громадської організації „МИТНЕ БРАТСТВО”
  1099. Jakub Kochowicz, wójt Gminy Lisewo
  1100. Michal Sikorski, CoR
  1101. Marta Koval, profesor Uniwersytetu Gdańskiego
  1102. Leszek Kreft, freelancer
  1103. Mirosław Gurtowski
  1104. Ewa Kulik-Bielińska, Fundacja im. Stefana Batorego
  1105. Walery Soma, Osrodek Polsko-Ukrainski „Kielek”
  1106. Andrzej Zacharzewski, adwokat
  1107. Евгений Корсунский, student, UJ
  1108. Piotr Porożyński, Euromaidan Poland fanpage
  1109. Agnieszka Kułakowska
  1110. Marcin ziedzic
  1111. Artur Prędota
  1112. Anastasia Goluk, Centrum Polsko-Ukraińskie Podole
  1113. Roman Hnatiuk, OUP Przemyśl (ZUwP Przemyśl)
  1114. Русана Ліончук
  1115. Paweł Bohdanowicz
  1116. Anna Luchowska-Kozielska
  1117. Krzysztof Waldemar Mucha, wolontariusz
  1118. Zbigniew Gajos
  1119. Aleksandra Zińczuk
  1120. Piotr Laburda
  1121. Sergey Sedlovsky

 

 

Podpisz petycję / підписати петицію