Ranni z Majdanu w warszawskich szpitalach

W warszawskich szpitalach hospitalizowanych jest 5 osób z Majdanu z urazami powstałymi od granatów hukowych oraz kul plastikowych.

W warszawskich szpitalach hospitalizowanych jest 5 osób z Majdanu z urazami powstałymi od granatów hukowych oraz kul plastikowych. Urazy oczu, następstwa pęknięcia kości czaszki, uszkodzenia żeber, zasklepione rany na ciele po pociskach gumowych czy odłamkach granatów… (lekarze w Warszawie bardzo dobrze ocenili opatrzenie ran przez lekarzy w Kijowie). Przy naszych pacjentach pracowało dwóch lekarzy i grono pielęgniarek dokonując wywiadów, analizując przywiezioną przez pacjentów ukraińską dokumentację medyczną, wykonując badania specjalistyczne. Pomoc medyczna finansowana jest z polskiego budżetu.

Dzięki środkom ze zbiórki FED wsparciu Fundacji Solidarności Międzynarodowej goście z Ukrainy zostali otrzymali karty do telefonów komórkowych i przeprowadzili pierwsze rozmowy z rodzinami, zostali zaopatrzeni w soki, owoce, kawę, herbatę, słodycze, oraz lekki prowiant do korzystania między posiłkami. Otrzymają drobne kieszonkowe. 

Goście są pod opieką lekarzy, mają tez kontakty z przedstawicielami Komitetu. Każdy będzie pod systematyczną opieką jednej rodziny z Polski. Na obecnym etapie najważniejszy jest powrót do zdrowia. Nie przewidujemy publicznych wystąpień.  W najbliższym czasie spodziewamy się kolejnych rannych. Planujemy podobne wsparcie dla każdego z nich.
 
Jak można pomóc:
– wpłacić pieniądze na zbiórkę publiczną  Fundacji Edukacja dla Demokracji konto 18 1240 1037 1111 0010 4591 0813
– na adres pomoc@solidarnosczukraina.pl przekazać kody doładowujące konto (Heyah)
– ew. zgłosić gotowość systematycznego wspierania jednego z chorych, na podobnych zasadach jak wspieramy bliskich w szpitalu: odwiedziny, kupienie soku, ew. zorganizowanie noclegu dla kogoś z rodziny chorego (na razie zapotrzebowanie jest ograniczone, więc nie możemy obiecać, że skorzystamy ze wszystkich ofert).