Ukraińscy naukowcy proszą o pomoc

Jesteśmy grupą ukraińskich naukowców, którzy proszą o pomoc w powstrzymaniu agresji wymierzonej w nasz kraj oraz o wsparcie Ukrainy w pokojowym rozwiązaniu problemów, z którymi się dziś mierzy. 

Drodzy Koledzy,

jesteśmy grupą ukraińskich naukowców, którzy proszą o pomoc w powstrzymaniu agresji wymierzonej w nasz kraj oraz o wsparcie Ukrainy w pokojowym rozwiązaniu problemów, z którymi się dziś mierzy.

Bez względu na to, jakim w domu i w pracy mówimy językiem (niektórzy z nas posługują się językiem ukraińskim, inni rosyjskim), jesteśmy obywatelami Ukrainy i przekonani jesteśmy, że żadna część ani region naszego kraju nie potrzebuje „pomocy” niesionej na bagnetach obcych. Co więcej, obecność obcych wojsk na naszej ziemi będzie miała – zarówno krótko-, jak i długoterminowe – destabilizujące efekty w naszym społeczeństwie. Agresję trzeba powstrzymać, zanim rozwinie się ona w sytuację nie do opanowania.

Kilka słów do naszych kolegów i przyjaciół w Rosji: wasza jutrzejsza wolność zaczyna się z naszą dzisiejszą wolnością. Pomóżcie nam, protestując przeciw działaniom waszego rządu i odmawiając uczestnictwa w kampanii dezinformacyjnej przeciw Ukrainie. Za wolność naszą i waszą!

Ponad 80 lat temu doszedł w Europie do władzy dyktator, który również urządził igrzyska olimpijskie i również zaczął od „wparcia” mniejszości etnicznych w sąsiednich krajach. Wszyscy wiemy, jak tragicznym błędem było pozwolenie, by uszło mu to na sucho. Świat powinien się na takich tragediach uczyć, by nie pozwolić na ich powtórkę.

 

Podpisali profesorowie, członkowie Ukraińskiej Narodowej Akademii Nauk

Anna Elskaja, Oleg Kryształ, Walerij Kuchar, Wasyl Czechun, Andrij Sibirny, Wadim Kawsan, Ałła Ryndycz, Mychajło Tukało, Witalij Kalczenko

 


 

Cały tekst można przeczytać tutaj