Żydzi w Ukrainie i Europie czasu Majdanu

Będziemy dyskutować o sytuacji Żydów ukraińskich w okresie protestów obywatelskich przełomu 2013 i 2014 r. w odniesieniu do zjawisk społeczno-politycznych zachodzących w Europie w ostatnich latach. Szczególną uwagę zwrócimy na radykalizację postaw społecznych i retoryki kulturowej oraz politycznej na płaszczyźnie etnicznej.

W dyskusji podejmiemy próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie o aktywną rolę Żydów we współtworzeniu i obronie Majdanu oraz jej rzeczywisty odbiór w społeczeństwie ukraińskim.

Moderatorem dyskusji będzie Petro Tyma, dziennikarz i publicysta, prezes Związku Ukraińców w Polsce.

W dyskusji udział wezmą:

  • Josif S. Zissels – prezes Stowarzyszenia Organizacji i Gmin Żydowskich Ukrainy, VAADUA, wiceprzewodniczący Kongresu Wspólnot Narodowościowych Ukrainy oraz Światowego Kongresu Żydów, członek Rady Głównej Eurazjatyckiego Kongresu Żydów
  • Andrzej Szeptycki – wiceprezes zarządu Towarzystwa Europy Wschodniej. Adiunkt w Instytucie Spraw Międzynarodowych; od 2013 r. koordynator współpracy z uczelniami na Ukrainie.
  • Rafał Pankowski – socjolog i politolog, wykładowca Collegium Civitas, zastępca redaktora  naczelnego magazynu „Nigdy więcej”.
  • Konstanty Gebert – dziennikarz, publicysta i tłumacz, założyciel miesięcznika o tematyce żydowskiej „Midrasz”, dyrektor warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych

Partnerami dyskusji są stowarzyszenia Nigdy Więcej oraz Otwarta Rzeczpospolita.


 

Muzeum Historii Żydów Polskich, 22 maja 2014 r. godz. 18.30, wstęp wolny

Informacja na stronie Muzeum