Apel lwowskich intelektualistów

Apelujemy do Rady Najwyższej, nowo powołanych członków gabinetu oraz p.o. Prezydenta Ukrainy o prowadzenie rozważnej polityki w sferze kultury i języka

Ukraina przeżywa tragiczne dni. Setki naszych obywateli zaginęło bez wieści, tysiące zostało rannych. Ze łzami w oczach chowamy tych najlepszych, którzy obalili reżim Janukowycza. Jednocześnie z trwogą słuchamy słów, które wzniecić pożar  na wschodzie i południu Ukrainy. Apelujemy do Rady Najwyżej o rozwagę. Zbrodnie reżimu powinny zostać niezwłocznie zbadane, a wszyscy ich inicjatorzy, organizatorzy i egzekutorzy powinni ponieść surową karę. Śledztwo w sprawie tych zbrodni oraz pociągnięcie bandytów do odpowiedzialności nie powinny przypominać samosądu czy polowania na czarownice. Najważniejsze, aby zabójcy zostali ukarani, a w kraju zostały przeprowadzone spójne i konkretne reformy.

Jesteśmy świadomi tego, iż w ciągu lat na wschodzie oraz południu Ukrainy prowadzono politykę kulturowej kolonizacji oraz deukrainizacji, której zakładnikami byli zwykli obywatele. Ale jesteśmy przeciwko prześladowaniu ludzi ze względu na miejsce zamieszkania czy fakt posługiwania się określonym językiem, ponieważ skorzystają na tym tylko wrogowie Ukrainy.

Apelujemy do Rady Najwyższej, do nowo powołanych członków gabinetu oraz p.o. Prezydenta Ukrainy o prowadzenie rozważnej polityki w sferze kultury i języka. Tysiące mieszkańców wschodniej i południowej Ukrainy jest zdezorientowanych i nie rozumie, co się dzieję, ponieważ słyszą tylko moskiewską propagandę. Mamy teraz szansę zbudować nową, uczciwą, sprawiedliwą i terytorialnie zjednoczoną Ukrainę. Ale nie powinniśmy narzucać galicyjskiego sposobu życia mieszkańcom Doniecka czy Krymu. Na Majdanie ramię w ramię z Ukraińcami stali Rosjanie, Polacy, Białorusini, Ormianie, Żydzi,  Gruzini, Tatarzy  i inni.

Wszystkich połączyła szczera miłość do Ukrainy i nienawiść do tyranii. I za to zapłacili wysoką cenę – cenę własnej krwi.

Powinniśmy szanować kulturowe oraz językowe potrzeby mieszkańców wschodu i południa, aby nie czuli się na Ukrainie obcymi. Powinniśmy pokazać  zasadniczo nowe oblicze Ukrainy, która nie będzie sztucznie dzielić swoich obywateli na różne „gatunki”. Apelujemy, aby nie dopuścić, by polityczny margines spekulował przelaną krwią i próbował zniszczyć terytorialną jedność naszego Państwa.
 

Jurij Szuchewycz

Ihor Kałyneć

Myrosław Marynowycz

Iwan Wakarczuk

Roman Iwanyczuk

Taras Wozniak

Antin Borkowski

Zwenysława Kałyneć

Natalia Iwanyczuk

 


Tłum. z jęz. ukraińskiego: Katarzyna Krasuska

Tekst oryginalny: http://espreso.tv/new/2014/02/25/zvernennya_intelehenciyi_lvova_na_zakhyst_rosiyskoyi_movy