Apel do społeczeństw i rządów świata

18 lutego 2014 roku w Kijowie na rozkaz Wiktora Janukowycza otwarto ogień do uczestników pokojowej demonstracji, która kierowała się w stronę Rady Najwyższej Ukrainy z zamiarem wniesienia do rozpatrzenia przez Radę Najwyższą ustawy o przywróceniu konstytucji Ukrainy z 2004 roku. W efekcie nieuzasadnionego użycia broni przez funkcjonariuszy jednostek specjalnych „Berkut” zginęło już co najmniej 10 osób, setki ludzi są rannych, nie dopuszcza się do nich lekarzy.

Do tego dnia uprowadzono wielu aktywistów Euromajdanu. Znęcano się nad nimi, torturowano, zabijano. W tej chwili specjalne oddziały milicji i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy szturmują miejsce pokojowego protestu ukraińskich obywateli – Euromajdan.

Komitet Solidarności z Majdanem wzywa społeczność międzynarodową do:

– podjęcia wszelkich możliwych kroków w celu niezwłocznego powstrzymania rozlewu krwi w Kijowe;
– osądzenia zbrodni przeciwko ludzkości, których dopuścił się reżim Janukowycza;

– powołania międzynarodowego trybunału dla zbadania zbrodni przestępczego reżimu Janukowycza przeciwko narodowi Ukrainy;

– zamrożenia kont bankowych Janukowycza i jego współpracowników we wszystkich krajach świata;
– wytoczenia spraw karnych Janukowyczowi i jego przybocznym, wpisania ich nazwisk na listę Interpolu.

Komitet Solidarności z Majdanem wzywa do zbadania działań urzędników i wojskowych Federacji Rosyjskiej, w tym wyższych urzędników państwowych Federacji Rosyjskiej, którzy brali udział w przygotowaniach i realizacji zbrodni przeciwko narodowi Ukrainy i którzy wzywali do siłowego stłumienia ruchu demokratycznego na Ukrainie. Wzywamy też wprowadzenia przeciwko nim ekonomicznych i politycznych sankcji.

Trzeba niezwłocznie powstrzymać mordowanie pokojowo nastawionych obywateli Ukrainy. Winni zbrodni przeciwko obywatelom ukraińskim, niezależnie od tego, jakie zajmują stanowiska, powinni ponieść zasłużoną karę.

Członkowie Komitetu Solidarności z Majdanem:

Michaił Anszakow
Dmitrij Barma
Andriej Illarionow
Walerij Ostawnych
Władimir Ryzda
Andriej Piontkowskij
Paweł Szełkow
Eduard Peregudow

P.S.

Prosimy o maksymalne rozpowszechnienie tego apelu.

(Aktualizacja: 19-02-2014, godz. 03:19 czasu moskiewskiego)

Tłum. z jęz. rosyjskiego: Katarzyna Chimiak

Tekst oryginalny: http://www.kasparov.ru/material.php?id=5303C3BCBEAB6