Oświadczenie prezydium Medżlisu Tatarów krymskich w związku z zamachem terrorystycznym na redakcję czasopisma «Charlie Hebdo»

Dokonany 7 stycznia 2015 roku zamach na redakcję czasopisma «Charlie Hebdo» wywołuje skrajne oburzenie i odrazę u wszystkich ludzi, niezależnie od ich narodowości i wyznania.

Organizatorzy i wykonawcy tego zamachu, w wyniku którego śmierć poniosło 12 ludzi, a 11 zostało rannych, powinni koniecznie zostać odnalezieni i surowo ukarani, stosownie do przepisów prawa Francji.

Naród krymskotatarski, który zaznał w XX wieku katastrofalnych konsekwencji państwowego terroru stosowanego przeciwko rdzennemu narodowi Krymu przez komunistyczny reżim ZSSRR, składa głębokie kondolencje narodowi francuskiemu i rodzinom zamordowanych pracowników redakcji tygodnika «Charlie Hebdo».

Zbrodniczy akt terrorystyczny dokonany w Paryżu i jego tragiczne skutki wymagają od społeczności międzynarodowej niezwłocznego wypracowania efektywnych metod zwalczania wszelkich form terroryzmu i agresji, w tym także działalności terrorystycznej prowadzonej przez państwa. W parze z bezwarunkowym poszanowaniem praw człowieka i praw narodów winno iść równie bezwzględne przestrzeganie przez państwa członkowskie ONZ postanowień Karty Narodów Zjednoczonych, norm prawa międzynarodowego oraz norm wielostronnych i dwustronnych.

Jesteśmy zszokowani tym, co się stało i opłakujemy ofiary zamachu.

Prezydium Medżlisu narodu krymskotatarskiego

8 stycznia 2015 r.

Symferopol, Krym


Tekst oryginalny: https://www.facebook.com/meclis.org/posts/587961754639398

Tłumaczenie: Katarzyna Chimiak


Komentarz przewodniczącego Medżlisu Tatarów krymskich Refata Czubarowa:
https://www.youtube.com/watch?v=tmO4605_S9U&feature=youtu.be