„Pokój Ukrainie” – akcja charytatywna na rzecz pomocy Ukrainie

Białorusko-polska Fundacja „Centrum oświaty humanistycznej, kultury i sztuki Čoven„, której celem jest zbliżenie narodów Europy Środkowo-Wschodniej poprzez edukację, kulturę i sztukę oraz walka z uzależnieniem od totalitarnych wzorców istnienia w państwach byłego Związku Radzieckiego, we współpracy z  Klubem Inteligencji Katolickiej w Warszawie organizują akcję charytatywną „Pokój Ukrainie”.

Akcja się odbędzie w Pałacu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej 17/19 w sobotę 15 marca o godzinie 18:00. 

Sytuacja na Ukrainie nadal nie jest ustabilizowana. Wydawało się, że nasi wschodni sąsiedzi najtrudniejszy etap walki o niepodległość mają już za sobą. Jednak, inwazja rosyjska na Krymie pokazała, że najgorsze może się dopiero zacząć.  „Nie chcemy wojny!” – to hasło pragniemy przekazać Rosji. Każdy, kto nie chce być obojętny, zaproszony jest do udziału w akcji – „Pokój Ukrainie„.

 

  • Spotkanie zacznie się od prezentacji reportażu o przeżyciach dziennikarzy w „Europejskiej Syrii” – tak określili sami wydarzenia na kijowskich barykadach. 150 poszkodowanych i 2 ofiary śmiertelne – to są koszty, który ponieśli ludzie, wykonując swoje obowiązki zawodowe. Co pragnęli przekazać? W jakich niewyobrazalnie ciężkich warunkach pracowali?
  • Specjalnie z Ukrainy przyjedzie zespół „Один в каное”, który zagra koncert, żeby zainspirować nas piękną muzyczną poezją liryczną tego kraju. Wokalistka zespołu – Ira Shvaidak, wykona własne teksty i wiersze ukraińskich poetów, w tym wybitnego Iwana Franko.
  • Na spotkanie przyjdą prawdziwi bohaterowie Ukrainy – którzy stali się ofiarami Berkutu, strzelającego do nich gumowymi kulami. Będą mówić o swoich przeżyciach, podczas protestów i powiedzą o nadziejach i oczekiwaniach narodu Ukraińskiego. 
  • W drugiej części spotkania każdy będzie mógł na wielkim płótnie malarskim namalować swój symbol pokoju. Płótno to zostanie przekazane rannym z Majdanu leczącym się w Warszawskich szpitalach. Po zakończeniu leczenia odwiozą ten obraz do swojej Ojczyzny. 
  • Będzie można poczęstować się ukraińskimi przysmakami i napojami.
  • Na koniec – przejdziemy na ulicę i zaśpiewamy narodowe ukraińskie piosenki – Веснянки. Wypuścimy w niebo latające lampiony. Każdy będzie mógł napisać na nich swoje życzenia dla narodu ukraińskiego.  
  • Specjalny prezent dla gości – oryginalna plakietka, symbolizującą solidarność z Ukrainą  

 

Podczas starć rewolucyjnych na Ukrainie zginęło około 100 osób, liczba rannych wynosi pomad 3000 ludzi.    

Cena biletu – 70 zł (normalny), – 50 zł (ulgowy), to wkład każdego na rzecz pomocy ofiarom Majdanu, oraz Ukrainie