„Zaufany Piłsudskiego” – pokaz filmu

Zapraszamy na premierowy pokaz filmu „Zaufany Piłsudskiego”, w reżyserii Jolanty Kessler, wg scenariusza Wincentego Ronisza. Film opowiada o Henryku Józewskiem. Pokaz odbędzie się w rocznicę śmierci Marszałka, w dniu 12 maja o godz. 15:00 w kinie „Kultura” na Krakowskim Przedmieściu.

Henryk Jan Józewski (18921981) w 1915 roku został zastępcą Komendanta POW w Kijowie. Był współtwórcą siatki wywiadowczej na Związek Sowiecki. W ukraińskim rządzie Semena Petlury był wiceministrem spraw wewnętrznych. Po Traktacie Ryskim, kończącym wojnę z bolszewikami i cofnięciu uznania rządu RP dla Niepodległej Ukrainy ukrywał Petlurę w Warszawie. Był szefem gabinetu Józefa Piłsudskiego, dwukrotnie wojewodą wołyńskim i ministrem spraw wewnętrznych w rządach W. Sławka i K. Bartla.

W 1939 współtworzył Służbę Zwycięstwu Polsce (SZP), był Komendantem okręgów ZWZ Warszawa-Miasto i Warszawa Województwo. Podczas okupacji wydawał podziemne pisma „Polska Walczy” oraz „Ziemie Wschodnie Rzeczpospolitej”.

Po wojnie konspirował i ukrywał się, aresztowano go 1953 roku. Skazany został na dożywocie, z więzienia wyszedł jesienią 1956.

To tylko kilka najważniejszych elementów biografii Henryka Józewskiego. Jest jeszcze cała sfera związana z jego malarstwem (obrazy są w Muzeum Narodowym), przyjaźni z ludźmi kultury (skamandryci, Maria Dąbrowska), o czym także film opowiada.

Jolanta Kessler, na emigracji współpracowała z Radiem Wolna Europa, zrealizowała kilkadziesiąt filmów: m.in. „Opowieść o Wolnej Europie”, „Msza z księdzem Jerzym”, „Sprawa pułkownika Kuklińskiego”, „Tamtego 1989 roku”, „Pseudonim Jan Nowak”, „Świat i Solidarność”, „Kazimierz Pułaski bohater dwóch narodów”.